Екстра-септ швидка дезінфекція-методичні вказівки

Перейти на сторінку замовлення Екстра-септ

  1.   ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Повна назва засобу - засіб дезінфекційний «Екстра-септ» («Extra-sept»)/

1.2. Склад засобу, вміст діючих та допоміжних речовин, мас. %: засіб містить в якості діючих речовин спирт етиловий - не менш 64,0%, бензалконія хлорид - не менш 0,1%, вода очищена - до 100.

1.3.Форма випуску і фізико-хімічні властивості засобу.

Дезінфікуючий засіб «Екстра-септ» («Extra-sept») є готовим до використання розчином. Це однорідна прозора безкольорова рідина з різким специфічним запахом. Густина - 0,83 - 0,90 г/см3

Засіб не агресивний та рекомендується для використання з метою дезінфекції обладнання, виготовленого або такого, що має деталі з нержавіючих та конструкційних сталей, алюмінію та його сплавів, пластмас, гуми та інших матеріалів. Категорично забороняється застосування засобу для дезінфекції виробів та деталей з органічного скла, дерева (мореного або вкритого лаком), інших матеріалів, що не стійкі до розчинників.

Не потребує змивання та не залишає нальоту на оброблених поверхнях. 

 1.5. Призначення засобу. Дезінфекційний засіб «Екстра-септ» («Extra-sept») є готовим до використання розчином для обробки усіх поверхонь та невеликих за розміром предметів, а також важкодоступних  для обробки та складних за будовою об’єктів. Засіб призначений для: проведення термінової (екстреної), профілактичної та поточної дезінфекції поверхонь та обладнання у приміщеннях з різних матеріалів (лінолеум, незабарвлене дерево, кахель, метал, пластик, скло, вінілшкіра, неіржавіюча сталь, гума тощо), жорстких меблів, предметів обстановки, поверхонь апаратів, приладів, санітарно-технічного устаткування у закладах охорони здоров'я і лікувально-профілактичних закладах усіх профілів (включаючи акушерські стаціонари, відділення неонатології та відділення інтенсивної терапії для новонароджених, пологові будинки, палати новонароджених) і в дитячих установах, інфекційних вогнищах, відділеннях хірургічного профілю, у гнійно-септичних відділеннях, маніпуляційних, відділеннях інтенсивної терапії і реанімації, патологоанатомічних відділеннях, відділеннях судово-медичної експертизи, амбулаторіях, клінічних та діагностичних лабораторіях, на станціях швидкої та невідкладної медичної допомоги, донорських пунктах та пунктах переливання крові, у медико-санітарних частинах, аптечних закладах;

- для обробки та дезінфекції поверхонь та обладнання на комунальних об'єктах (готелі, кемпінги, гуртожитки, будинки відпочинку, лазні, басейни, спорткомплекси, перукарні, манікюрні, педікюрні, солярії, SPA-салони, косметичні кабінети, громадські туалети, пральні, хімчистки тощо); у закладах сфери відпочинку (кінотеатри, театри, культурно-оздоровчі комплекси); на підприємствах фармацевтичної, мікробіологічної, парфумерно-косметичної, харчової та переробної промисловості; в дитячих дошкільних установах, учбових закладах усіх рівнів акредитації,  в спортивно оздоровчих установах, пансіонатах, санаторіях та інших закладах для дорослих та дітей; в місцях проведення тренувань, змагань, навчально-тренувальних зборів, у побуті;

- для обробки та дезінфекції поверхонь та обладнання на рухомому складі та об'єктах забезпечення всіх видів транспорту (в тому числі громадського, автомобільного, санітарного, каретах швидкої медичної допомоги), залізничного (вагони пасажирських, електро- та дизель-поїздів, вагони та контейнери для перевезення продовольчої продукції, приміщення та окремі об'єкти залізничних вокзалів, станцій), метрополітену, водного транспорту, об'єктах повітряного транспорту і аеропортах; на санітарному транспорті;

- для обробки та дезінфекції поверхонь та обладнання у закладах громадського харчування і торгівлі (їдальні, ресторани, роздатні лінії), магазинах, базарах, споживчих ринках; установах соціального забезпечення, пенітенціарних установах, хоспісах, закладах зв'язку, банківських установах, військових частинах; 

-для екстреної дезінфекції на підприємствах харчової промисловості (хлібопекарної, кондитерської, молочної, м'ясної, рибної промисловості, а також на підприємствах по виготовленню пиво-безалкогольних напоїв та плодоовочевих консервів тощо); для дезінфекції обладнання кухонних зон та зон переробки продуктів харчування;

- для швидкої дезінфекції транспорту, що перевозить харчові продукти;  

- для дезінфекції гумових килимків, взуття з метою профілактики інфекцій грибкової етіології (дерматофітії);  

- для дезінфекції систем кондиціонування повітря; 

- для знезараження рукавичок, надітих на руки персоналу, виготовлених з хлоропренового каучуку, латексу і інших аналогічних матеріалів, у тому числі при роботі з потенційно інфікованим матеріалом мікробіологічних лабораторій, проведенні ін'єкцій, зборі медичних відходів класу Б;

- для дезінфекції, заздалегідь очищених, а також без видимих забруднень виробів медичного призначення (хірургічного, стоматологічного інструментарію, зокрема стоматологічних свердел та інших обертових інструментів, також включаючи полірувальні вироби з різних матеріалів, термометрів, у тому числі електронних, джгутів кровоспинних і ін. виробів з металу, пластику, гуми, пластмас, стійких до спиртів); 

- для дезінфекційних заходів на інших аналогічних епідемічно-значимих об'єктах, діяльність яких вимагає проведення робіт відповідно до діючих санітарно-гігієнічних та протиепідемічних норм і правил, нормативно-методичних документів.

1.6. Спектр антимікробної дії. Дезінфекційний засіб «Екстра-септ» («Extra-sept») володіє антимікробною дією відносно грамнегативних та грампозитивних бактерій (включаючи мікобактерії туберкульозу), внутрішньо-лікарняних інфекцій; інфекцій вірусної етіології (включаючи аденовіруси, віруси грипу, парагрипу та інших збудників гострих респіраторних інфекцій, ентеро-, рота-, корона-, паповавіруси, вірус поліомієліту, віруси (А,В,С) гепатитів, герпесу, атипової пневмонії, «пташиного» та «свинячого» грипу, ВІЛ (СНІД), кору, епідемічного паротиту), патогенних грибів роду Кандида, дерматофітів, дерматомікозів, плісняви (цвілевих грибів). 1.7. Токсичність та безпечність засобу. За параметрами гострої токсичності при введенні в шлунок щурам відноситься до 4 класу малонебезпечних речовин; при нанесенні на шкіру - до 3 класу малонебезпечних речовин згідно ГОСТу 12.1.007-76. При багаторазовому нанесенні засобу на шкіру спостерігається слабка місцево-подразнююча дія (до 1 балу).  

Засіб має слабку сенсибілізуючу дію при довготривалому контакті з засобом без засобів індивідуального захисту.

   ПРИГОТУВАННЯ РОБОЧИХ РОЗЧИНІВ

2.1. Дезінфекційний засіб «Екстра-септ» («Extra-sept») – готовий до використання розчин.

 2.2. Термін та умови зберігання засобу. Термін придатності засобу «Екстра-септ» («Extrasept») становить 5 років. Засіб зберігають в оригінальному пакуванні виробника у складських приміщеннях з кондиціонуванням при температурі від +5°С до +40°С та відносній вологості не більше 80%, окремо від харчових продуктів і ліків, у місцях недоступних для дітей.

  1.   СПОСОБИ ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСОБУ З МЕТОЮ ДЕЗІНФЕКЦІЇ

3.1. Способи застосування: розпилення, зрошення (з відстані не менше 30 см) або протирання салфеткою, змоченою деззасобом, до повного зволоження поверхні, що обробляється. Витрата деззасобу залежить від способу нанесення та матеріалу поверхні і складає в середньому від 25 мл/м2.

 3.2. Методи знезараження окремих об'єктів. Режими дезінфекції розчинами засобу «Екстра-септ» («Extra-sept») представлені в табл. 1.

 3.2.1. Поверхні у приміщеннях (підлога, стіни, тверді меблі) дезінфікують шляхом протирання ганчір'ям, добре змоченим в розчині, методом розпилення або зрошення (із відстані не менше 30 см), до повного зволоження поверхні. Норма витрати розчину в середньому становить від 25 мл/м2 (залежить від способу нанесення та матеріалу поверхні).

Поверхні, що мають видимі забруднення, попередньо очищують відповідно за діючими нормативними документами.

Поверхні, що мають безпосередній контакт з харчовими продуктами, після регламентованої експозиції, необхідно промити питною водою протягом 1 хвилини.

Дозволяється дезінфекція невеликих за розміром об’єктів (кушетки, скляний медичний стіл,стіл перев'язувальний, стілець пацієнта, медичне обладнання, вироби медичного призначення та інше) в присутності хворих та осіб, що непричетні до дезінфекції. Після обробки  приміщення потрібно провітрити протягом декількох хвилин.

 3.2.2. Великогабаритне та санітарно-технічне обладнання (ванни, раковини, унітази та ін.) дезінфікують шляхом протирання ганчір'ям, добре змоченим у розчині, методом розпилення або зрошення (з відстані не менше 30 см), до повного зволоження поверхні. Норма витрати розчину в середньому становить 50 мл/м2 (залежить від способу нанесення та матеріалу поверхні).

Поверхні, що мають видимі забруднення, попередньо очищують відповідно з діючиминормативними документами.    

 3.2.3. Санітарний транспорт дезінфікують шляхом протирання ганчір'ям, добре змоченим в розчині, методом розпилення або зрошення (із відстані не менше 30 см), до повного зволоження поверхні. Норма витрати розчину в середньому становить 50 мл/м2 «залежить від способу нанесення та матеріалу поверхні).

Поверхні, що мають видимі забруднення, попередньо очищують відповідно з діючиминормативними документами.

 3.2.4. Швидка дезінфекція поверхонь, виробів медичного призначення, у тому числі некритичних інструментів та інших невеликих за розмірами об’єктів в екстрених ситуаціях проводиться методом протирання або зрошення, підтримуючи поверхню (виріб, інструмент тощо) зволоженою протягом 15 секунд. Норма витрат засобу не повинна перевищувати 25 мл/м2 .

 3.2.5. Для знезараження рукавичок, надітих на руки персоналу, поверхню рукавичок (без видимих забруднень) протирають стерильним ватним тампоном або марлевою серветкою, рясно змоченими  засобом. Час обробки – не менше 60 секунд. Експозиція - до повного висихання рукавичок.

 3.2.6. Швидка обробка поверхонь та інших об’єктів на підприємствах харчової та переробної промисловості проводять за режимами, наведеними у таблиці 1.

Таблиця 1 - Режими дезінфекції незабруднених об’єктів розчинами засобу «Екстра-септ»(«Extra-sept»)

Об`єкт  дезінфекції

Вид інфекції

Експозиція, хв.

Спосіб дезінфекції

Поверхні в приміщеннях (підлога, стіни, двері тощо), меблі, предмети обстановки; предмети догляду за хворими; посуд (лабораторний, столовий, кухонний, аптечний); іграшки (окрім м’яких); спортивне обладнання; санітарно-технічне обладнання; медичні апарати, прилади та устаткування, вироби медичного призначення та інструменти (в т.ч. перукарські, манікюрні та інші косметичні вироби); технологічне обладнання та ємності для харчової, косметичної та фармацевтичної промисловості з різних

матеріалів

Бактеріальні та вірусні інфекції

0,5

Протирання або зрошення

Грибкові інфекції

2,0

Протирання або зрошення

Туберкульоз

15,0

Протирання або зрошення

 

Таблиця 2 - Режими дезінфекції розчинами засобу «Екстра-септ» («Extra-sept») об’єктів, забруднених біологічними рідинами.

Об`єкт  дезінфекції

Вид інфекції

Експозиція, хв.

Спосіб дезінфекції

Поверхні в приміщеннях (підлога, стіни, двері тощо), меблі, предмети обстановки; предмети догляду за хворими; посуд (лабораторний, столовий, кухонний, аптечний); іграшки (окрім м’яких); санітарно-технічне обладнання; медичні апарати, прилади та устаткування; технологічне обладнання та ємності для харчової, косметичної та фармацевтичної промисловості з різних матеріалів 

Бактеріальні та вірусні інфекції

1,0

Протирання або зрошення

Вироби медичного призначення та інструменти (скляні, пластикові, металеві) 

Вірусні інфекції

1,0

Протирання або зрошення

Вироби медичного призначення та інструменти (дерев’яні, гумові) 

Вірусні інфекції

5,0

Протирання або зрошення

4.1. Необхідні засоби захисту шкіри, органів дихання та очей при роботі із засобом.

Персонал, який виконує роботи з дезінфекції, має бути забезпечений засобами індивідуального захисту: спецодяг згідно ГОСТ 12.4.103; гумові рукавички згідно ГОСТ 2-Ю 10; універсальні респіратори типу РУ-60М або РПГ-67 з патроном марки А; для захисту очей - захисні окуляри типу ПО-2, ПО-3 чи моноблок.

4.2. Загальні застереження при роботі із засобом.

При роботі з засобом необхідно дотримуватись правил особистої гігієни. Забороняється пити, палити та приймати їжу, алкоголь на робочому місці. При проведенні робіт слід уникати розбризкування та попадання засобу в очі та на шкіру. Після закінчення роботи обличчя та руки слід ретельно вимити з милом, зняти спецодяг та зберігати його у спеціально відведеному місці.

До роботи з засобом не допускаються вагітні жінки та жінки, що годують немовлят; особи до 18 років, особи з ушкодженнями шкіри та схильністю до алергії.

Всі роботи з засобом способом протирання та зрошення слід проводити в приміщенні, що добре провітрюється.

Після обробки у приміщенні проводять вологе прибирання та провітрюють.

Не розпилювати засіб біля відкритого полум'я та на поверхнях, температура яких перевищує 48ºС.

4.3. Застережні заходи при приготуванні робочих розчинів. Дезінфекційний засіб «Екстра-септ» («Extra-sept»)являє собою розчин, готовий до застосування.

4.4.  Застережні заходи в умовах застосування засобу для обробки окремих об’єктів.  

Всі роботи із засобом способом протирання та зрошення слід проводити в приміщенні, що добре провітрюється, з використанням засобів захисту органів дихання та очей: універсальні респіратори типу РУ-60М або РПГ-67 з патроном марки А, захисні окуляри типу ПО-2, ПО-3 чи моноблок.

Не використовувати для дезінфекції  виробів і деталей з органічного скла, дерева (мореного або покритого фарбою, лаком), інших матеріалів, нестійких до розчинників.

Після обробки у приміщенні проводять вологе прибирання та провітрюють. 4.5. Методи утилізації або знешкодження засобу.

Перед зливанням у каналізацію, відпрацьований розчин розводять водопровідною водою.

Партії засобу «Екстра-септ» («Extra-sept») з вичерпаним терміном придатності або некондиційні внаслідок порушення умов зберігання підлягають поверненню на підприємствовиробник для переробки.

 ОЗНАКИ ГОСТРОГО ОТРУЄННЯ. ЗАХОДИ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ ПРИ ОТРУЄННІ

5.1. Ознаки гострого отруєння. Запаморочення, гостре подразнення органів дихання (сухість, першіння в горлі, кашель), слизової оболонки ока (сльозотеча, різь в очах).

5.2. Заходи першої допомоги при гострому (респіраторному) отруєнні. При появі ознак гострого отруєння потерпілого треба вивести на свіже повітря або в добре провітрюване приміщення, рот та носоглотку прополоскати водою, забезпечити спокій, тепло, звільнити від тісного одягу; при необхідності звернутися до лікаря.

5.3. Заходи першої допомоги при попаданні засобу в очі. При попаданні засобу в очі необхідно негайно промити очі під струменем проточної води протягом 10-15 хвилин; при необхідності звернутися до лікаря.

5.4. Заходи першої допомоги при попаданні засобу на шкіру. При попаданні засобу на шкіру його необхідно негайно змити великою кількістю води з милом, висушити та змастити шкіру кремом на жировій основі.

5.5. Заходи першої допомоги при попаданні засобу до шлунку. При попаданні засобу в шлунок дати випити кілька склянок води або речовини, що містить білок. Блювання не викликати! Звернутися до лікаря.

 ПАКУВАННЯ. ТРАНСПОРТУВАННЯ. ЗБЕРІГАННЯ.

6.1. Пакування засобу. Засіб «Екстра-септ» («Extra-sept») упаковують у полімерну тару (флакони по 0.5 л та 1 л). Допускається інше фасування,  узгоджене в установленому порядку зі споживачем. 

6.2. Умови транспортування. Засіб транспортують у заводській упаковці в закритих транспортнихзасобах по групі 5 ОЖ4 ГОСТ 15150, висота штабелю при транспортуванні не повинна перевищувати 1 м. Спосіб укладки транспортної тари на транспортний засіб повиненвиключати можливість переміщення тари.

6.3.           Термін та умови зберігання. Термін придатності засобу «Екстра-септ» («Extra-sept») становить 5 років. Засіб зберігають в оригінальному пакуванні виробника у складських приміщеннях з кондиціонуванням повітря при температурі від +5°С до +40°С та відносній вологості не більше 80%, окремовід харчових продуктів і ліків, в місцях недоступних для дітей.

 МЕТОДИ КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ ЗАСОБУ

7.1. Перелік показників, які підлягають визначенню. Дезінфекційний засіб «Екстрасепт» («Extra-sept»)контролюється за наступними фізико-хімічними показниками:

7.1.1  Визначення встановлених показників 

Відбирання проб проводять згідно з СОУ МПП 71.100-077. Маса об’єднаної проби засобу повинна бути не менше ніж 500 г.

 7.2. Визначення зовнішнього вигляду, кольору та запаху

7.2.1 Зовнішній вигляд і колір засобів визначають візуально. Для цього 15,0 см3 засобу вносять у пробірку із безбарвного прозорого скла згідно з  ГОСТ 25336 і проглядають його при нормальному освітлені без застосування збільшувальних приладів.

7.2.2 Запах визначають органолептичним методом при температурі 20±2ºС з використанням смужки щільного паперу розміром 10 мм × 160 мм, змоченої приблизно на 30мм зануренням у рідину, яку треба проаналізувати.

 7.3. Визначення густини засобу проводять згідно ДСТУ 7261.

 7.4. Визначення масової частки спирту етилового згідно ДСТУ 4221, ДСТУ 4646 або ДСТУ 7457.

 7.5. Визначення вмісту масової частки бензалконіумхлориду

5 мл препарату вносять у мірну колбу ємністю 50 мл, доводять водою до мітки та перемішують. Перемішують дуже обережно, щоб не виникло піноутворення. 1 мл отриманого розчину розміщують у мірну колбу ємністю 100 мл, доводять водою до мітки та перемішують (розчин, який досліджується).

10 мл розчину, що досліджується, вносять у ділильну воронку, додають 1,5 мл 1М кислоти хлористоводневої, 30 мл хлороформу та струшують протягом 5 хвилин. Екстракцію проводять ще 2 рази протягом 2 хвилин, використовуючи по 30 та 20 мл хлороформу. Хлороформні витяжки кожен раз фільтрують крізь паперовий фільтр з 2 г натрію сульфату безводного в мірну колбу ємністю 100 мл, додають 5 мл 0,2% розчину бромфенолового синього, доводять об'єм розчину хлороформом до мітки та перемішують.

Одразу вимірюють оптичну густину отриманого розчину на спектрофотометрі при довжині хвилі 415 нм в кюветі з товщиною шару 10 мм, використовуючи в якості розчину для порівняння хлороформ.

Паралельно, аналогічним чином проводять контрольний дослід, використовуючи замість розчину препарату 10 мл розчину робочого стандартного зразку (РСЗ) бензалконіумхлориду, та вимірюють оптичну густину отриманого хлороформного екстракту.

Вміст бензалконіумхлориду (X) в засобі в г/л розраховують за формулою:

 де: X - вміст бензалконіумхлориду в засобі, г/л;

D1 - оптична густина досліджуваного розчину РСЗ бензалконіумхлориду;  Dо- оптична густина хлороформного екстракту РСЗ бензалконіумхлориду;   m0 - маса наважки РСЗ бензалконіумхлориду, г;   Р - вміст бензалконіумхлориду в РСЗ, %;  V1 - об'єм препарату, мл.

Примітка:

                    а)      приготування 0,2% розчину бромфенолового синього.

0,2 г бромфенолового синього розміщують у мірну колбу ємністю 100 мл та розчиняють в 20 мл спирту етилового. Доводять хлороформ до мітки та перемішують. Розчин використовують свіжоприготовленим.

                    б)      приготування розчину РСЗ бензалконіумхлориду.

Близько 0,025 г (точна наважка) бензалконіумхлориду розміщують у мірну колбу ємністю 250 мл, розчиняють у воді, доводять водою до мітки та перемішують.