Стерилізація ендоскопів

Стерилізація ендоскопів

Ендоскопічні маніпуляції знаходять все більш широке застосування в діагностиці та лікуванні захворювань шлунка, бронхів, товстої кишки та інших органів. Однак при використання гнучких ендоскопів, незважаючи на переваги в порівнянні з жорсткими інструментами, виникають проблеми, і зокрема, можливість передачі збудників інфекції.

Численними дослідженнями було виявлено необхідність належного очищення, дезінфекції або стерилізації ендоскопів. Очищення-це видалення з об'єктів всіх сторонніх речовин (наприклад, солей, забруднень, органічних речовин). Зазвичай очищення виконується із застосуванням води, механічних впливів і детергентів або ферментних препаратів. Дослідження показали, що ручна і механічна очистка ендоскопів знижує число забруднюючих мікроорганізмів приблизно в 10000 разів. Органічні забруднення (кров, кал, секрет дихальних шляхів) перешкоджають проникненню мікроцідних засобів і їх контакту з мікробною клітиною. Більш того, деякі дезинфікуючі речовини інактивуються при контакті з органічним матеріалом. Тому перед дезінфекцією і стерилізацією необхідна ретельна механічна очистка з метою видалення таких матеріалів з зовнішньої поверхні вводиться трубки і з просвіту всіх доступних каналів.

 Здатність бактерій утворювати біоплівки також є важливим фактором поширення інфекцій, що передаються через ендоскоп. Відомо, що біоплівки прикріплюються до внутрішньої поверхні каналів ендоскопів та перешкоджають ефективній дезінфекції, тому їх необхідно видалити під час механічного очищення перед дезінфекцією або стерилізацією.

 Первинну очистку ендоскопів водою слід проводити відразу після застосування інструменту щоб уникнути висихання продуктів секреций (ця частина операцій обробки виконується в процедурному кабінеті). Для очищення ендоскопів застосовуються неабразивні миючі засоби, в т.ч. ферментні, ухваленими обладнання і призначені для даної категорії медичних приладів. Перед механічним очищенням слід промити всі канали достатньою кількістю миючого засобу або водопровідної води для пом'якшення, зволоження і розведення органічних залишків, а повітряний канал слід прочистити стисненим повітрям відповідно до рекомендацій виробника. Введена трубка повинна бути промита розчином миючого засобу і потім водою. Доступні канали повинні бути очищені спеціальною щіткою для видалення щільних частинок. Слід прокачати або відсмоктати розчин миючого засобу через всі канали для видалення знятого з поверхні матеріалу. Для цього можна застосовувати пристрої для промивання каналів і деякі автоматизовані прилади для обробки ендоскопів. Всі знімні частини (ковпачки та вентилі відсмоктування) знімають і занурюють в розчин миючого засобу. Нерівні поверхні знімних частин протирають щіткою для повного видалення всіх органічних залишків. Щітки для чищення застосовують одноразові або після кожного вживання піддають ретельному очищенню, а потім дезінфікуютьвисоким рівнем або стерилізацією. Після механічного очищення частини ретельно промивають водою.

 Непогружаемие ендоскопи бажано не застосовувати (нові моделі занурюються в розчин повністю). На всіх стадіях роботи обладнання слід перевіряти на наявність пошкоджень. При виявленні пошкодження прилад не слід занурювати в розчині миючого засобу або продовжувати його подальше використання. Існує кілька рівнів подальшої обробки: Стерилізація - повне знищення всіх форм живих мікроорганізмів. Вона виконується фізичними або хімічними засобами. Дезінфекція - процес, при якому з неживих об'єктів усуваються багато або всі патогенні мікроорганізми за винятком спор бактерій. При дезінфекції високого рівня знищуються всі мікроорганізми, за винятком бактеріальних спор у великій кількості. Дезінфекція середнього рівня інактивує мікобактерії туберкульозу, вегетативні форми бактерії, більшість вірусів і грибів, але не обов'язково знищує спори бактерій. При дезінфекції низького рівня знищується більшість бактерій, деякі віруси і гриби, але цей рівень не може бути надійним методом знищення резистентних мікроорганізмів, наприклад, мікобактерії туберкульозу або суперечка бактерій.

 Згідно з Рекомендаціями Асоціації фахівців з противоинфекционной роботі і епідеміології (APIC) щодо вибору та застосування дезінфікуючих засобів, ендоскопи, проникаючі в порожнини (наприклад, езофагогастродуоденоскопія, колоноскопи, ректороманоскопія, бронхоскоп) не повинні містити будь-яких мікроорганізмів, але можуть містити спори бактерій, т . к. неушкоджені слизові оболонки зазвичай є ефективним бар'єром для інфікування спорами широко поширених бактерій, однак схильні до дії інших мікроорганізмів, наприклад, мікобактерії туберкульозу або вірусів. Тому ендоскопи для шлунково-кишкового тракту і бронхіального дерева можуть бути піддані дезінфекції високого рівня, а не стерилізації. 

Методи очищення, дезінфекції або стерилізації, а також кошти, що використовуються для цих цілей, повинні відповідати двом основним вимогам: - вони повинні бути зареєстровані в Російській Федерації для зазначених цілей; - Вони повинні бути перевірені і схвалені компанією - виробником конкретного ендоскопічного обладнання для використання. Миючі засоби. Для очищення ендоскопів слід віддати перевагу рідкий миючий засіб, належним чином розбавлене, т. К. Порошкоподібні засоби можуть залишити осад на інструменті. Більш того, при неповному розчиненні частки такого засобу можуть стати активним осередком корозії. Хоча кислі або лужні миючі засоби мають деякі переваги, засоби з нейтральним рН (7,0 - 8,5) менше впливають на інструменти. Для очищення ендоскопів не рекомендується застосовувати засоби, що поєднують миючий і дезінфікуючий властивості. Це пов'язано з тим, що в подібних засобах фіксує дію дезінфікуючого агента (альдегідів або спиртів), виражено набагато сильніше, ніж очищаючу дію миючого компоненту (четвертинних амонієвих сполук або інших поверхнево-активних речовин). Фіксація забруднень при використанні таких коштів може значно знизити ефективність подальшої обробки, а також привести до поломки ендоскопа. Слід пам'ятати, що миючі засоби слід використовувати одноразово: готувати безпосередньо перед вживанням і зливати після кожного використання.

 Засоби для дезінфекції. Незважаючи на існування різних методів дезінфекції, для обробки ендоскопічного обладнання, особливо для дезінфекції високого рівня, найбільш широко застосовується хімічна дезінфекція з використанням рідких дезінфектантів. При обробці ендоскопів не слід поєднувати очищення і дезінфекцію. Це пов'язано з тим, що моющедезінфіцірующій розчин швидко втрачає свою мікроцідную активність через забруднення, що може привести не тільки до перенесення інфекції від пацієнта до пацієнта, але і від пацієнтів медичного персоналу, який виконує обробку, а також викликати формування стійких штамів мікроорганізмів. Як засоби для дезінфекції високого рівня застосовуються «холодні стерилянти» - препарати, що знищують при кімнатній температурі всі форми і види мікроорганізмів, включаючи бактеріальні спори, але експозиційна витримка при дезінфекції високого рівня коротше, ніж при стерилізації. Протимікробну дію такої речовини не повинно істотно послаблюватися присутністю органічного матеріалу. Ці речовини також не повинні пошкоджувати ендоскопи або викликати токсичні реакції у персоналу.

 Класичним засобом для дезінфекції високого рівня та «золотим стандартом» вважається 2% лужний розчин глутарового альдегіду. Його застосування в лікарнях широко поширене завдяки чудовим біоцидним властивостями, активності в присутності органічної речовини, відсутності шкідливого впливу на ендоскопічне обладнання, пластикові та гумові вироби. Засоби з 0,55% орто-фталевим альдегідів в якості активного діючої речовини є новим продуктом, застосування якого дозволено Управлінням з контролю за продуктами харчування і лікарськими засобами (FDA). Орто-фталевий альдегід має значні потенційні переваги в порівнянні з глутаровий альдегідом. Він не тільки має відмінну стабільність в широкому діапазоні рН, більш високу мікроцідную активність, але і не виявляє подразнювальної дії на очі і носові ходи. Крім того, орто-фталевий альдегід не вимагає активації перед застосуванням. Поряд з альдегідами в якості дезінфектантів високого рівня можуть використовуватися препарати на основі інших хімічних речовин. Кошти на основі пероксиду водню можуть розглядатися в якості дезінфектантів високого рівня, однак слід пам'ятати, що пероксид водню швидко розпадається і має виражену шкідливу дію на метали і інші матеріали. Група надкислот розглядається як одна з найбільш перспективних для холодної стерилізації і дезінфекції високого рівня. Надоцтова кислота в низьких концентраціях (0,001-0,2%) характеризується дуже швидким дією на всі мікроорганізми, в тому числі на бактеріальні спори. Особливою перевагою надуксусной кислоти є те, що продукти її розпаду (наприклад, оцтова кислота, вода, кисень, пероксид водню) не шкідливі і вона не залишає осаду. Її активність зберігається в присутності органічної речовини, і спороцидну ефект спостерігається навіть при низьких температурах. Надоцтова кислота може викликати корозію міді, латуні, бронзи, м'якої сталі і гальванічних покриттів, однак ці ефекти можуть бути послаблені різними добавками і зміною рН. Новий продукт, що містить 0,35% надуксусной кислоти, був створений в якості можливої ​​альтернативи Глутаровий альдегіду і попередні дослідження показали його чудову спороцидну і мікобактеріцідную активність.

Деякі речовини не рекомендуються для обробки ендоскопів та ендоскопічного обладнання в зв'язку з недостатнім спектром мікробіологічного ефекту (невідповідність визначенню дезинфікуючого речовини високого рівня), токсичності для персоналу або фізичного пошкодження обладнання:

1. Шкірні антисептики (повідону-йод, хлоргексидину глюконат або інші).

2. Гіпохлорити: їх корозійний ефект і інактивація органічними речовинами обмежує їх застосування.

3. Четвертинні амонієві сполуки (ЧАС): ЧАС можуть бути використані для обробки некритичних поверхонь, але не придатні для дезінфекції ендоскопів, т. К. Не вбивають суперечки, туберкульозні мікобактерії і гідрофільні віруси і можуть стати живильним середовищем для мікроорганізмів.

4. Феноли: феноли абсорбуються пористими матеріалами і навіть після ретельного промивання дезінфікованих виробів викликають роздратування тканин і пошкоджують слизові оболонки. Крім того, в повітрі приміщень були виявлені пари фенолу в небезпечних концентраціях. З цих причин, а також через відсутність спороцидну ефекту, вони не рекомендуються для дезінфекції напів-критичного обладнання, в тому числі ендоскопів.

 Засоби для стерилізації. Для стерилізації ендоскопів можуть використовуватися різні методи. Ендоскопи, що витримують високу температуру і вологість, можуть бути піддані автоклавированию. Більшість же ендоскопічного обладнання відноситься до категорій термолабільного, і тому слід використовувати низькотемпературні (<60 ° С) методи для його обробки. До низькотемпературним методів належать хімічна стерилізація рідкими засобами, стерилізація етиленоксидом, стерилізація низькотемпературної плазмою пероксиду водню. Для стерилізації ендоскопів можуть використовуватися ті ж хімічні засоби, що і для дезінфекції високого рівня, але при більш тривалої експозиції. У порівнянні з класичними засобами на основі альдегідів, що мають тривалий час стерилізації при 20 ° С (4-10 годин), кошти на надуксусной кислоті (зокрема, препарати з концентрацією 0,35% по надуксусной кислоті) мають суттєву перевагу - спороцидну ефект досягається за 10 хвилин. Оксид етилену (ОЕ) був засобом вибору для стерилізації термолабільних медичного обладнання. Незважаючи на чудові мікроцідние якості, ОЕ надає токсичну, мутагену і, ймовірно, канцерогенну дію. Крім того, стерилізація етилен-оксидом - процедура досить тривала. У зв'язку з цим не припиняються пошуки більш досконалих низькотемпературних методів стерилізації.

 Обробка ендоскопів залишається одним з найскладніших і досліджуваних питань в різних країнах. Це пояснюється складністю конструкції ендоскопів, їх чутливістю до зовнішніх впливів, а також необхідністю проводити ефективну обробку за мінімальний час. Разом з тим використання сучасних підходів до обробки різних типів ендоскопічного обладнання дозволяє забезпечити безпеку пацієнтів при ендоскопічних процедурах, збереження цього дорогого устаткування, а також значно скоротити час на обробку.

доля
close