Поточна дезінфекція

Поточна дезінфекція

Поточна дезінфекція - це дезінфекція, яка проводиться в осередку в присутності джерела інфекції і спрямована на знищення збудників у міру їх виділення хворим або носієм.

Поточна дезінфекція в інфекційних стаціонарах проводиться з метою попередження внутрішньо лікарняних заражень і недопущення поширення інфекції за межі лікувального закладу. Наказом по лікувальному закладу головний лікар покладає на одного з лікарів обов'язки по керівництву і контролю за поточною дезінфекцією, забезпечивши при цьому відповідну підготовку його з питань дезінфекції. Безпосереднє виконання заходів по поточної дезінфекції в інфекційних стаціонарах здійснює молодший медичний персонал.

Заходи поточної дезінфекції в умовах інфекційного стаціонару повинні проводитися протягом усього періоду перебування хворих у лікарні, починаючи від їх надходження і до виписки. Приміщення, в яких проводиться прийом хворих, після огляду кожного хворого піддають вологої дезінфекції відповідно до характеру інфекції. Особлива увага повинна приділятися знезараженню предметів, з якими стикалися хворі під час прийому.

Посуд, в якій передають з дому їжу для інфекційних хворих, треба повертати родичам тільки після знезараження.

Білизна та інші миються м'які речі, використані хворими, збирають в баки з кришками або мішки, зволожені дезінфікуючими розчинами, і відправляють в пральню. У тих випадках, коли в пральні немає можливості зберігати окремо контаміновані білизна, його збирають в відділенні в ізольованому приміщенні і перед відправкою в пральню піддають вологої дезінфекції.

Іграшки повинні бути індивідуальними і після використання їх хворою дитиною піддаватися обов'язковій дезінфекції. Малоцінні іграшки підлягають спалюванню. Для знезараження виділень і посуду з-під них слід ширше застосовувати на практиці спеціальні прилади. При відсутності їх в туалеті стаціонару для збирання виділень хворих на кишкові інфекції необхідно користуватися оцинкованими баками з кришкою і відміткою - 5, 10, 20 л. Після заповнення бака на певну висоту фекальними масами останні піддають знезараженню зазначеним способом, а для користування виставляють запасний бак.

Постільні приналежності, натільна білизна, халати та інші речі після виписки хворих піддають обов'язковому знезараженню. Власні речі хворого повертають при виписці обов'язково після дезінфекції камерним способом і пропрасовування їх, а білизна - після прання в пральні стаціонару. Генеральне прибирання всіх приміщень проводять один раз в 7-10 днів. Особливу увагу слід приділяти режиму користування і знезараження прибирального інвентарю. Він повинен бути роздільним для палат, туалетів і підсобних приміщень (чистих і брудних), піддаватися дезінфекції після кожного користування ним.

Необхідно ретельно стежити за виконанням хворими правил особистої гігієни. У дитячих інфекційних відділеннях слід вести систематичну санітарно-освітню роботу серед матерів, які доглядають за хворими дітьми, з профілактичного значенням поточної дезінфекції в лікарняних і домашніх умовах. Той, хто доглядає за хворими медичний персонал зобов'язаний суворо дотримуватися правил особистої профілактики (ретельне миття і дезінфекція рук після закінчення догляду за хворим, перед роздачею їжі, годуванням лежачих хворих, дітей і т.д.). Обов'язково користування респіраторами в відділеннях для хворих аерозольними інфекціями. Прийом їжі персоналом в палатах і коридорах забороняється.

В інфекційних стаціонарах і на їх території слід вести систематичну боротьбу з мухами, іншими комахами і гризунами та забезпечувати утримання лікарняних територій і надвірних санітарних установок в повному санітарному порядку.

Транспортні засоби, на яких інфекційні хворі доставляються в стаціонар, перед виїздом з його території підлягають знезараженню.

Особливо суворо повинен дотримуватися режим дезінфекції в моргах: заразні матеріали необхідно своєчасно і повністю знищувати. Слід строго дотримувати правила поховання трупів людей, які померли від інфекційних хвороб. Всі приміщення моргу підлягають систематичній ретельної дезінфекції.

Особливий контроль необхідний за роботою хлоратора інфекційного стаціонару і його справністю.

Особливості дезінфекційного режиму в соматичних стаціонарах. У приймальному відділенні після огляду хворого дезінфікуючим розчином промивають клейонку, яка покриває кушетку. Всіх хворих оглядають на педикульоз і коросту. У спеціальному приміщенні проводять повну санітарну обробку що надходять хворих.

У лікувальних відділеннях перед надходженням хворого обробляють дезінфікуючим розчином ліжко, тумбочку, підставку для підкладного судна. Постільні приналежності дезінфікують в паровій камері або пароповітряним способом; палати провітрюють 4 рази на день. Ванну для хворих і зміну постільної і натільної білизни призначають 1 раз в 7-10 днів.

Передача одягу від одного хворого іншому можлива тільки після дезінфекційної обробки в камері. Взуття обробляють тампоном, змоченим 25% розчином формаліну, оцтової кислотою, поміщають в пакет на 2 години, а потім провітрюють 10-12 годин до зникнення запаху.

Генеральне прибирання операційного блоку проводять 1 раз в тиждень  0,1% КлинДез 401, доповнюють ультрафіолетової обробкою.

В палатах для хворих анаеробної інфекцією встановлюють стельові і настінні бактерицидні опромінювачі. Палати обробляють 2 рази в день 0,1% дезінфікуючим розчином.

У профільних відділеннях для хворих гнійними хірургічними захворюваннями в приймальному відділенні після огляду хворого руки персоналу слід обробляти в 70% етиловому спирті або 0,5% розчином хлоргексидину біглюконат в 70% етиловому спирті (5-8 мл розчину наливають на долоні і втирають протягом 2 хвилин). Персоналу видають індивідуальні рушники на 1 день.

У відділенні прибирання проводять 2 рази на день «Еклин-Н», палати обладнують ультрафіолетовими бактерицидними облучателями закритого типу. При перевезеннях хворого використовують клейончасті фартухи, які протирають ганчір'ям, змоченим дезінфікуючим розчином.

Поточна дезінфекція в протитуберкульозних закладах передбачає надійне знезараження виділень хворих і їх всіяні речей, плювальниць хворого, урн, білизни, носових хусток, столового і чайного посуду, постільних речей і предметів догляду за хворими, перев'язувального матеріалу, прибирального інвентарю, а також всіх приміщень, де бувають хворі.

Протитуберкульозні заклади повинні мати дезінфекційну камеру, автоклав  для знезараження мокротиння і плювальниць. Після знезараження мокротиння виливають в каналізацію, а плювальниці миють 0,1% дезінфікуючим розчином.

Поточна дезінфекція в ізоляторах і карантинних групах дитячих дошкільних установ проводиться так само, як і в інфекційних стаціонарах.

Загальне керівництво поточної дезінфекцією, систематичний контроль якості проведеної дезінфекції, підготовку медичних кадрів з питань дезінфекції здійснюють дезінфекційні станції та дезінфекційні відділи центрів гігієни та епідеміології.

доля
close