Заходи щодо зниження ризику зараження COVID-19

Заходи щодо зниження ризику зараження COVID-19

Профілактичні заходи щодо зниження ризику зараження COVID-19 за рекомендаціями ВООЗ та МОЗ України

Узагальнений сьогодні досвід свідчить, що SARS-CoV-2 - збудник COVID-19, передається між людьми повітряно-крапельним шляхом, а також через тісні контакти. У групі осіб з найбільшим ризиком зараження - особи, які перебували в тісному контакті з хворим або особи, які піклуються про хворих. Профілактичні заходи є ключовими, і вони однакові як для сфери охорони здоров'я, так і для населення в цілому. Найбільш ефективними профілактичними заходами для населення є: часта обробка рук спиртовмісних антисептиком, якщо руки візуально не забруднені, і додатково спочатку з милом і водою, якщо руки брудні; догляду торкання очей, носа і рота; респіраторна гігієна і етикет кашлю: кашель або чхання в зігнутий лікоть або хустку з її утилізацією в подальшому; носіння медичної маски і дотримання гігієни рук після зняття і утилізації маски; підтримання соціальної дистанції (не менше 1,5 м) від оточуючих, особливо від осіб з респіраторними симптомами.

Профілактичні дезінфекційні заходи регулюються на законодавчому рівні Законом України від 06.04.2000 № 1645 - III «Про захист населення від інфекційних хвороб» ст. 33. https://zakon.rada.gov.ua/go/1645-14

Існує дезінфекція профілактична, поточна і заключна. Дезінфекція визначається як комплекс заходів, спрямованих на знищення збудників інфекційних захворювань на об'єктах навколишнього середовища з метою розриву механізму передачі інфекцій, тобто на шляхах їх передачі від джерела інфекції до чутливого організму.

Дезінфекція поверхонь є однією з найважливіших функцій в профілактиці інфекційних захворювань, як серед населення, так і серед працівників. З метою недопущення поширення випадків COV1D-19 в різних приміщеннях саме профілактична дезінфекція повинна проводитися постійно. Профілактична дезінфекція, особливо в період карантину, повинна проводитися систематично в усіх місцях ймовірного присутності джерела збудника інфекції - хворого або «здорового» носія (установи охорони здоров'я, аптеки, банки, магазини, харчові виробничі підприємства, готелі, заклади громадського харчування, також житлові приміщення в час перебування в них інфекційних хворих або бактеріоносіїв і т.д.).

Для проведення дезінфекції використовують такі способи знезараження об'єктів: механічний, фізичний, хімічний, комбінований.

Найпростішим є механічний спосіб, який забезпечує видалення мікроорганізмів з предметів, що підлягають знезараженню. Він передбачає обмивання, миття та чищення, підмітання, вологе прибирання, обробку пилососом, вентиляцію та інші звичайні прийоми прибирання приміщень і дотримання правил особистої гігієни.

Фізичний спосіб зводиться до застосування різних видів високої температури (кип'ятіння, спалювання, стерилізація), УФ опромінення, обробка ультразвуком тощо. Фізичний спосіб забезпечує загибель патогенних мікроорганізмів і вірусів.

Для хімічного способу дезінфекції застосовують хімічні речовини - дезінфікуючі засоби. Важливим моментом є дотримання регламенту і режимів дезінфекції.

Кожен із зазначених вище способів дезінфекції може самостійно використовуватися на практиці, проте часто застосовують комбіновані способи дезінфекції, тим самим домагаючись посилення ефекту.

В даний час в Україні для проведення дезінфекційних заходів в боротьбі з інфекційними хворобами використовується багато різних препаратів. Одні з них виробляються в Україні, інші завозяться з-за кордону. Всі вони повинні бути зареєстровані в Державному реєстрі дезінфікуючих засобів МОЗ України.

Всі препарати мають різну діючу речовину для знезараження бактеріологічних і вірусологічних збудників. Відрізняються за часом знезараження, кількості активної речовини для приготування робочого розчину та концентрації розчину для проведення дезінфекції. До кожного з препаратів, при його реєстрації, невід'ємною частиною є інструкція з використання засобу.

Для проведення дезінфекційних заходів відносно мікробіологічного ризику CОVID-19 використовуються комбіновані препарати, в своєму складі обов'язково повинні активна речовина, яка діє на віруси різних інфекційних хвороб. Для проведення знезараження при COVID-19 ВООЗ і МОЗ України рекомендує використання хлорвмісних, спиртовмісних і препаратів, що мають комплекс четвертинних амонієвих сполук. З великого спектра препаратів в реєстрі можна рекомендувати до використання такі

Септомакс- (Дезінфекція поверхонь, інструментів)

Хлорантоін- (Дезінфекція поверхонь, інструментів)

Еклін-Оксі (Дезінфекція поверхонь, стерилізація інструмент

Кліндез 401- (Дезінфекція поверхонь, інструментів)

Еклін Н (Дезінфекція поверхонь, стерилізація інструментів)

Септосепт (Антисептик для рук і шкіри)

Септодез - (Антисептик для рук і шкіри)

Анюс гель 85 НПК- (Антисептик для рук і шкіри)

Саме комбіновані препарати, які в своєму складі мають кілька діючих активних речовин, є найбільш ефективними для широкого використання в умовах карантину. Ці кошти повинні поєднувати такі характеристики:

мати миючі, чистячі і дезодоруючі властивості, не пошкоджувати об'єкти, котрі піддаються знезараженню, не потребувати змивання.

доля
close