Як довго коронавірус залишається на різних типах поверхонь

Як довго коронавірус залишається на різних типах поверхонь

                                                     З поширенням коронавірусу зростає і наш страх заразитися від різних поверхонь

По всьому світу зараз можна спостерігати однакову картину: люди намагаються відчинити двері ліктями, пасажири у громадському транспорті намагаються не торкатися поручнів, а офісні працівники щоранку старанно протирають свої столи.

У тих районах, де вірус особливо поширився, дезінфекція проводиться у промислових масштабах – працівники у захисних костюмах обробляють вулиці, парки та торгові центри. У лікарнях, магазинах і ресторанах вживають більш суворих заходів для прибирання.

Три тисячі крапель при кашлі

У Британії деякі добровольці стали навіть ночами протирати клавіатури банкоматів.

Як і більшість респіраторних захворювань, вірус Covid-19 поширюється повітряним шляхом у вигляді крихітних крапель, що виділяються людиною при кашлі та чханні.

За один епізод кашлю може виділитись до трьох тисяч таких крапель. Вони потрапляють на одяг і поверхні поруч, кілька крапель залишається в повітрі.

Є також дані про те, що вірус тривалий час зберігається у фекальних виділеннях, тому людина, що не миє руки після відвідування вбиральні, заражає всі поверхні, яких торкається.

При цьому, за даними американських інфекціоністів, перенесення вірусу за рахунок дотику до особи не може вважатися основним механізмом зараження.

                                                                                             Мийте руки

Всесвітня організація охорони здоров'я та інші медичні організації неодноразово підкреслювали, що миття рук і щоденна дезінфекція поверхонь є найважливішим елементом боротьби з поширенням коронавірусу.

Хоча ми поки що не знаємо точно, наскільки часто захворювання передається через заражені поверхні, експерти радять виявляти обережність.

Не зовсім зрозуміло також, як довго здатний вірус існувати поза людського організму.

Раніше проведені дослідження інших коронавірусів, у тому числі вірусів SARS та MERS, свідчать, що вони можуть зберігати життєздатність на металевих, скляних та пластикових поверхнях до дев'яти діб за відсутності дезінфекції.

При низькій температурі в деяких випадках термін може становити 28 діб.

                                                                        Віруси та середовище їх проживання

Добре відомо, що коронавіруси мають високу здатність виживання в різних умовах.

Нітле ван Дорелман, вірусолог у Національному інституті здоров'я США, та її колеги в Лабораторії Рокі Маунтін у місті Гамільтон у штаті Монтана, провели перші дослідження виживання нового коронавірусу на різних типах поверхонь.

Їхнє дослідження, опубліковане в журналі New England Journal of Medicine, показує, що цей вірус зберігається у вигляді крапель у повітрі протягом трьох годин після виділення при кашлі.

Мікрокраплі розміром 1-5 мікрометрів - приблизно в 30 разів менше за діаметр волосся людини - можуть залишатися в спокійній атмосфері протягом декількох годин.

Це означає, що вірус, присутній у системі кондиціонування повітря без фільтрації, зберігається приблизно протягом двох годин.

Але це дослідження показало, що новий коронавірус при осіданні на картон зберігає життєздатність набагато довше - до 24 годин, і до 2-3 днів на пластмасових і металевих поверхнях.

Тобто вірус може протягом цього часу залишатися на дверних ручках, столах та інших видах поверхонь.

При цьому вчені виявили, що на мідній поверхні вірус гине приблизно за чотири години.

                                                                                Дезінфекція поверхонь

У разі активної дезінфекції вірус гине швидше. Дослідження показали, що за хвилину вірус гине під впливом спирту 62-71% , або хлорвмісні препарати.

Підвищена температура та вологість також призводять до прискореної загибелі коронавірусів. Вірус SARS, наприклад, гине при дії температури 56 градусів за Цельсієм (вода такої температури може залишити опік), зі швидкістю близько 10 тисяч вірусних частинок за 15 хвилин.

Хоча поки немає даних, скільки саме вірусних частинок міститься в одній краплі виділень зараженої людини, дані щодо грипу свідчать, що мікрокраплі можуть містити десятки тисяч копій вірусу грипу.

Однак це число може бути різним залежно від типу вірусу, його розташування в дихальних органах і від етапу захворювання.

Залишається незрозумілим, як довго зберігається вірус на одязі та інших поверхнях, які важко піддаються дезинфекції.

"Ми припускаємо, що потрапивши на пористий матеріал, вірус швидко висихає і залишається прикріпленим до волокон", - зазначає Вінсент Мюнстер, голова групи вчених у лабораторії Рокі Маунтін.

Зміни в температурі та вологості можуть впливати на термін виживання вірусу. Цим пояснюється, чому вірус менш стійкий у виважених краплях у повітрі - вони більш схильні до такого впливу.

"Зараз ми продовжуємо експерименти, щоб детальніше вивчити вплив температури та вологості на вірус", - говорить Мюнстер. За його словами, здатність вірусу жити на поверхнях так довго лише підкреслює важливість гігієни рук та очищення поверхонь.

доля
close