Проблема медичних рукавичок

Проблема медичних рукавичок

Відомо, що міцність ланцюга визначається її слабкою ланкою. Саме таким в сучасній профілактики внутрішньолікарняних інфекцій (ВЛІ) є гігієна рук медичного персоналу. Вперше ця проблема була піднята в середині XIX століття, коли Олівер Вільямс Холмс довів, що медики заражають своїх пацієнтів за допомогою немитих рук. Тоді ж Ігнац Земмельвейс встановив, що знезараження рук - найважливіша процедура, що дозволяє попередити виникнення ВЛІ, а Томас Гайлард вперше застосував в медичній практиці гумові рукавички, в результаті чого рівень інфікованості пацієнтів різко знизився. Незважаючи на 160 років, що минули з часу цих подій, проблема обробки рук далеко не вирішена і не втратила своєї актуальності.
В даний час в багатьох розвинених країнах впорядкований підхід до вирішення цього важливого завдання, а неухильне забезпечення і виконання даної процедури носить законодавчий або рекомендаційний характер. В Україні проблеми обробки рук пильної уваги не приділяється з багатьох причин, головними з яких є недостовірна інформація щодо захворюваності на ВЛІ і недооцінка того, що невиконання правил обробки рук служить загрозою не тільки здоров'ю пацієнтів, але і медперсоналу. Останній, на жаль, розглядається тільки як порушник протиепідемічного режиму в лікувально-профілактичному закладі (ЛПУ), хоча сам схильний до високого ризику інфікування збудниками ВЛІ.

Досить ефективно захищати хворих та медичних працівників від потенційно небезпечних збудників ВЛІ здатні рукавички, і їх використання є заходом безпеки поряд з миттям рук. На жаль, ЛПУ відчувають гостру нестачу рукавичок в зв'язку з відсутністю коштів на їх придбання. Навіть при наявності рукавичок в достатній кількості часто медичний персонал нехтує ними або працює без їх заміни в разі потреби, тим більше що однозначних показань до їх застосування не існує.

Загальновідомо, що рукавички обов'язкові при будь-яких за обсягом хірургічних операціях, роботі з трансплантатом і біоматеріалом пацієнтів, а також в клініко-діагностичних, бактеріологічних лабораторіях, маніпуляційних, в прозектурі, при догляді за хворими і т.д. Перелік цей може бути істотно розширений, виходячи з особливостей лікувально-діагностичного процесу в конкретному відділенні, специфіки контингенту хворих, спектра госпітальних штамів в ЛПУ. Доцільність розширення показань для обов'язкового використання рукавичок очевидна, так як це універсальна запобіжний засіб, що знижує ризик професійного зараження, а також інфікування пацієнтів як транзиторної, так і резидентної флорою персоналу, тим більше що навіть ідеально проведена гігієнічна і хірургічна антисептика не забезпечує повного видалення мікроорганізмів і не гарантує захист рук.

Стандартів по вибору рукавичок не існує ні в одній країні світу. Медичний працівник сам повинен розуміти і знати фізичні характеристики різних типів рукавичок і маніпуляцій, в яких вони будуть використовуватися. Вибір рукавичок величезний: в даний час вони випускаються з різних матеріалів, мають різноманітні упаковки, кольору, характеристики і т.д. Рукавички, використовувані сьогодні, підрозділяються на оглядові, захисні і для хірургічних втручань.

Хірургічні рукавички більш тонкі й довгі, вони досягають передпліччя, повністю повторюють форму руки, обов'язково мають на упаковці маркування (для лівої і правої руки). Особливістю таких рукавичок є те, що гума на окремих ділянках має різну щільність: на кінчиках пальців вона тонше, ніж на манжеті. У сучасних моделях на кінчиках пальців поверхню негладка для надійної фіксації інструменту в руках хірурга. Крім цього, хірургічні рукавички випускаються різної товщини - тонкі (для мікрохірургічних операцій), товсті (для ортопедичних), і довжини - супердовгі (для акушерів-гінекологів).

Оглядові рукавички надягають на будь-яку руку. Вони коротше хірургічних, а для того, щоб краще трималися на руці, у верхній частині мають валик. При надяганні валик може скочуватися, і в його складках осідають бактерії. Хірургічні рукавички з цієї причини валика не мають.

Захисні рукавички необхідні для проведення дезінфекційних заходів, маніпуляцій, поточного прибирання і т.д. Таким чином, кожен тип рукавичок, крім різних цілей, з якими вони використовуються, забезпечує і різні рівні захисту.

Правильний вибір рукавичок залежить не тільки від кожної конкретної клінічної ситуації, але і від фізичних характеристик, а також від багатьох об'єктивних чинників. Серед таких найбільш очевидними є:

- повне прилягання до руки протягом усього часу використання;

- відсутність втоми рук при використанні двох або трьох пар одночасно;

- максимальне збереження відчуття дотику;

- надійність при роботі з колючо-ріжучими інструментами;

- мінімальний вміст антигенних білків.

Довгий час лідером серед матеріалів, з яких виготовлялися рукавички, по праву вважався латекс. Рукавички з латексу ідеально облягають руку, мають високу міцність на розрив, характеризуються високою стійкістю до кислот і лугів, однак слабкою - до масел і розчинників, мають доступну ціну. Маркуванням матеріалу служить колір: білими, злегка жовтуватими, кольору слонової кістки і коричневими бувають тільки латексні рукавички, причому відтінок залежить від сорту латексу і ні в якій мірі не впливає на якість товару.

У 80-90-х роках минулого століття в усьому світі споживання рукавичок зросла в кілька разів, одночасно був зареєстрований зростання числа професійних захворювань серед медичного персоналу. Неаллергические і алергічні контактні дерматити, постопераційні ускладнення у пацієнтів були обумовлені алергією на натуральний латекс і пудру, яка використовується для полегшення надягання рукавичок. Раніше традиційно в якості пудри використовувався тальк. Однак, будучи активним біоадсорбентом, при попаданні в рану він викликав серйозні ускладнення, часто небезпечні для життя, тому його використання було заборонено. Крохмаль, який прийшов на зміну тальку, теж не є біологічно інертним, хоча і не володіє антигенними властивостями. Проте, однією з причин виникнення контактних дерматитів може бути абразивность пудри, яка також здатна підсилювати реакції на протеїновий латекс за рахунок переміщення по повітрю латексних алергенів, зміни рН шкіри в лужну сторону і т.д.

З урахуванням зростання кількості алергічних реакцій в ряді країн на законодавчому рівні цю проблему було приділено достатньо уваги. Так, наприклад, в 1997 році вперше було чітко сформульована вимога про заміну припудрених латексних рукавичок на непріпудренние з низьким вмістом алергенів, а також про виключення тіурами і інших допоміжних засобів при виробництві рукавичок, і вже через кілька років кількість латексної алергії зменшилася в 2 рази.

Гідною альтернативою латексним рукавичок є нітрилові. Головна їхня перевага полягає в тому, що вони не містять протеїнів натурального каучуку, тіурами, карбамат, тобто речовин, що володіють антигенними властивостями. Нітрилові рукавички ідеально облягають руки, комфортні, міцні на розрив. Дані рукавички знайшли широке застосування в хірургії, при обстеженні хворих, при проведенні дезінфекції і прибирання в силу досить високої резистентності до впливу самих різних класів хімічних речовин.

Рукавички, що не містять натурального латексу, виробляють з хлорпропренового каучуку (неопрену). Широке застосування рукавичок, виготовлених з неопрена, в хірургії та при роботі з агресивними хімічними сполуками обумовлено їх високою стійкістю. Програє неопрен латексу в таких важливих властивості, як еластичність і стійкість до розриву.

Дешевими при виробництві, проте обмеженими в застосуванні є рукавички, виготовлені з полівінілхлориду та поліетилену. При їх використанні відбувається підвищене потообразованія, вони мають низьку щільність на розрив. Крім того, рукавички з поліетилену мають зварний шов. Вироби з цих матеріалів придатні для догляду за пацієнтами, прибирань і не повинні застосовуватися в клінічній практиці.

Тактілоновие рукавички виготовляються із суміші стиролу, етилену і бутадієну. Поряд з латексними вони широко використовуються для огляду пацієнтів.

Асортимент матеріалів, з яких виготовляються сучасні медичні рукавички, безперервно розширюється, при цьому використовуються не тільки нові сполуки, але і їх суміші. Удосконалення технології виготовлення може в кінцевому рахунку підвищити якість виробів, тим самим розширити область їх застосування.

Медичні рукавички повинні бути герметичні. Це якість, відповідно до Європейського стандарту EN 555-1, визначається коефіцієнтом AQL, який не повинен перевищувати 1,5. Даний показник розраховується на число контрольованих виробів, але ні в якій мірі на всі вироби в процентному вираженні (помилково вважається, що в Європі до 1,5% випущених рукавичок можуть бути негерметичними). При виробництві рукавичок обов'язкової стандартизації підлягає також сила розриву, причому не тільки нових, але і штучно постарених рукавичок.

Головною властивістю медичних рукавичок, що цікавлять споживачів, є їх щільність. За даним Kralj et al., Частота проколів рукавичок становить від 4,6 до 82,5%. Найбільш часто перфорації реєструються в травматології, гінекології, хірургії - 20-30%, а також в отоларингології і стоматології - від 27 до 50%. Аналогічні дані наводяться Л.П. Зуєвої і співавт. Але якщо офіційно зареєстрованої частотою перфорацій в хірургічній практиці є 9%, то опитування хірургів показав, що протягом року 89% з них відзначали не тільки пошкодження рукавичок, а й одноразові або багаторазові уколи і порізи.

Зменшити ризик зараження хірургів інфекціями з гемоконтактних механізмом передачі (з 38 до 2%) може використання подвійних рукавичок. Знижений кількість латексу не вимагає опудривания рукавичок, вони не прилипають і не кривляться на руках, не викликають контактних дерматитів. Подвійні рукавички складаються із зовнішніх і внутрішніх, причому внутрішні пофарбовані в інший колір, тому розриви і проколи відразу помітні (в 97% випадків) по зміні забарвлення в місці їх пошкодження. Нестерильні подвійні рукавички в силу їх підвищеної міцності незамінні при роботі у відділеннях інтенсивної терапії та клініко-діагностичних лабораторіях.

Практично всі медичні рукавички в більшій чи меншій мірі проникні для вірусів і бактерій. Так, K. Brown et al. Було встановлено, що при виконанні процедур, при яких рукавички контактували з мікроорганізмами, в 13% випадків останніми були контаміновані руки медперсоналу. В результаті дифузії через рукавичок пори, розміри яких порівнянні з розмірами молекул проникаючих речовин, може відбуватися контакт не тільки з інфекційними агентами, а й з хімічними речовинами і рідинами. Найчастіше протікаючи локалізуються в області кінчиків пальців і відзначаються при роботі з деззасобами та особливо спиртами і альдегідами. Через матеріал, з якого виготовлені рукавички, можуть також проникати цитостатики.

Крім вищевикладеного, діскутабельним залишається питання про можливість миття рук в рукавичках в проміжках між виконанням маніпуляцій, а також дезінфекції. Відомо, що при цьому завжди відбувається збільшення проникності матеріалу рукавичок, що становить певну небезпеку для медперсоналу. Дуже часто не вдається видалити госпітальну флору, в результаті чого існує реальна небезпека перехресного інфікування, а тривале носіння рукавичок до того ж призводить до накопичення «рукавички соку», що містить не тільки жирові і потові виділення, але і досить велика кількість мікроорганізмів.

У той же час важко собі уявити адекватну зміну рукавичок з подальшим ретельним миттям рук при виконанні деяких процедур і маніпуляцій (забір крові, проведення внутрішньовенних ін'єкцій), коли протягом короткого часу необхідно обслужити кілька десятків пацієнтів. Те ж стосується і роботи у відділеннях інтенсивної терапії, де, крім хворих, персонал постійно контактує з апаратурою і предметами догляду за декількома пацієнтами. Тому в останні роки в посібниках і вказівках стала допускатися можливість дезінфекції рукавичок на руках, але при цьому з дотриманням цілого ряду умов (відсутність перфорацій, строгий перелік ситуацій, при яких допускається дезінфекція). Результати проведених досліджень про вплив дезпрепаратов на різні види рукавичок поодинокі, незрозумілі, і загальних рекомендацій по обробці одноразових рукавичок в даний час немає.

Невирішеною та особливо актуальною проблемою для ЛПУ є забезпеченість медичними рукавичками з урахуванням їх асортименту і призначення. Крім цього, повсюдно відзначається нецільове їх використання, неправильне зберігання, відмова від роботи в рукавичках, невиконання антисептики рук після зняття рукавичок і т.д.

Медичні рукавички не повинні розглядатися тільки як просто товар, який не потребує спеціальних знань при його виборі. Необхідно пам'ятати, що тільки при дотриманні суворих принципів гігієни рук можна запобігти до 50% внутрішньолікарняних інфекцій. І якщо вже більше 150 років все ще обговорюється питання, який із методів антисептики рук є найефективнішим, то немає сумнівів, що медичні рукавички є найкращим додатковим захисним бар'єром.

доля
close