Прибирання та дезінфекція приміщень і поверхонь при COVID-19

Прибирання та дезінфекція приміщень і поверхонь при COVID-19

                                                                  Прибирання та дезінфекція приміщень і поверхонь в контексті COVID-19
Коронавірусних інфекція 2019 г. (COVID-19) - це респіраторна інфекція, збудником якої є вірус SARS-CoV-2. Фактори передачі вірусного збудника COVID-19 включають, головним чином, тісний фізичний контакт і рідкі виділення з дихальних шляхів, а при проведенні процедур, в ході яких утворюються аерозолі, також можлива передача інфекції повітряно-пиловим шляхом.

                                                                                    Принципи проведення прибирання та дезінфекції
Прибирання дозволяє видалити патогенні мікроорганізми або значно зменшити мікробну контамінацію поверхонь, і є важливим елементом санітарного утримання приміщень. Механічне очищення (з використанням щітки або іншого аналогічного пристрою) за допомогою води, мила (або нейтрального миючого засобу) сприяє повному або частковому видаленню неорганічних і органічних забруднень, в тому числі біологічного походження, наприклад, крові, виділень і різного виділень, проте не призводить до загибелі мікроорганізмів. Органічне забруднення може перешкоджати безпосередньому контакту дезінфекційного засобу з поверхнею і позбавляти певні кошти їх бактерицидних властивостей або знижувати їх ефективність. Крім того, результативність дезінфекції визначається концентрацією застосовуваного засоби і часом контакту з оброблюваною поверхнею. Таким чином, з метою усунення залишкового мікробного забруднення після збирання необхідно застосовувати засіб для хімічної дезінфекції, наприклад, на основі хлору або спирту. Приготування і застосування робочих розчинів дезінфекційних засобів повинно проводитися відповідно до рекомендацій виробника щодо розведення, а також часу контакту. При неправильному розведенні (недостатньому або надмірному) дезінфекційного засобу ефективність робочого розчину може знижуватися. Застосування висококонцентрованих розчинів може створювати більш високий ризик шкідливого хімічного впливу для користувачів, а також призводити до пошкодження поверхонь. При правильному витраті відповідно до рекомендацій виробника, що обробляється поверхня залишається вологою і не використовується протягом часу, необхідного для інактивації патогенних мікроорганізмів.

                                                                                 Необхідні кошти і технологія проведення прибирання та дезінфекції
Для повноцінної прибирання приміщення необхідно виробляти її поетапно, починаючи з найменш забруднених (найбільш чистих) зон і переміщаючись до найбільш забрудненим (численні забруднення), обробляючи поверхні в напрямку від розташованих вище до розташованих нижче, з тим щоб будь-який контаміновані матеріал в кінцевому рахунку потрапляв на пол, звідки його згодом видаляють. Перед кожною прибиранням (наприклад, поточна щоденне прибирання в загальній палаті стаціонару) необхідно підготувати чисте дрантя. Мало просякнута розчином ганчір'я непридатна для прибирання. У зонах з високим ризиком обсіменіння вірусним збудником COVID-19 кожне ліжко необхідно обробляти окремої тканинною серветкою. Забруднене ганчір'я необхідно належним чином знезаражувати після кожного застосування. Прибиральний інвентар необхідно утримувати в чистому і справному вигляді. Інвентар для прибирання боксів і ізоляторів для пацієнтів з COVID-19 повинен мати кольорове маркування та зберігатися окремо від іншого інвентарю. У присутності значної кількості органічних речовин під час збирання робочі розчини миючих і дезінфекційних засобів забруднюються, і їх ефективність поступово знижується; таким чином, тривале використання робочого розчину може призводити до обсіменіння оброблюваних поверхонь патогенними мікроорганізмами. З цієї причини після обробки зон для пацієнтів з можливим або підтвердженим діагнозом COVID-19 необхідно приготувати новий робочий розчин миючого і (або) дезінфекційного засобу. Рекомендується щоденне приготування робочих розчинів для кожної зміни персоналу, який здійснює прибирання. Після використання відра необхідно вимити водою з миючим засобом, прополоскати, спорожнити і помістити в перевернутому положенні на просушку.

                                                                                   Засоби для проведення прибирання та дезінфекції
З метою безпечного поводження з дезінфекційними засобами і приготування робочих розчинів необхідно слідувати інструкції виробника, а також застосовувати відповідні засоби індивідуального захисту, щоб уникнути шкідливого впливу хімічних речовин. Вибір дезінфекційного засобу визначається видом мікробного забруднення, рекомендованої концентрацією робочого розчину і часом контакту з поверхнею, стійкістю матеріалу поверхні до дії дезінфекційного засобу, параметрами токсичності, зручністю використання і стабільністю кошти.

                                                                                              Застосування хлорвмісних засобів
Кошти на основі дихлоро, діметілідантоіна випускаються на основі порошку. Ці кошти розчиняють у воді для отримання хлорсодержащего водного розчину необхідної концентрації. Дихлор, діметілідантоін мають протимікробну дію відносно широкого спектра мікроорганізмів, і їх розчини різної концентрації активні щодо поширених патогенів. Наприклад, при концентрації 0,05% розчин активний відносно ротавірусів, тоді як для впливу на більш стійкі патогенні мікроорганізми, що зустрічаються в ЛПУ, наприклад, C. auris і C. Difficile30,31, потрібна вища концентрація: 0,5%. В контексті COVID-19 доцільно застосовувати робочі розчини в рекомендованої концентрації 0,1%, так як вони мають достатню активність відносно більшості патогенних мікроорганізмів, поширених в ЛПУ. Проте, при растекании значного обсягу крові або біологічних рідин (тобто більше 10 мл) рекомендується застосування розчинів в концентрації 0,5%. Незалежно від застосовуваної концентрації розчину в першу чергу необхідно обробити поверхню водою з милом або миючим засобом і механічно видалити забруднення.
Ряд сполук хлору може швидко розкладатися під дією факторів навколишнього середовища, наприклад, температури або ультрафіолетових променів. Хлорсодержащие розчини необхідно зберігати в непрозорих ємностях в добре провітрюваному закритому приміщенні в захищеному від прямих сонячних променів місці. Хлорсодержащие розчини найбільш стійкі при високих значеннях pH (> 9), проте їх дезінфікуючі властивості найкраще проявляються при низьких значеннях pH (<8). Показано, що при температурі 25-35 ° C і значенні pH вище 9 розчини в концентрації 0,5 і 0,05% за активним хлором зберігають свою стійкість протягом більше 30 днів. Проте, при більш низьких значеннях pH термін їх зберігання істотно скорочується. Таким чином, в ідеальному випадку містять хлор робочі розчини слід готувати щодня. У разі якщо це неможливо, а також якщо необхідно застосування хлорсодержащего робочого розчину на протязі декількох днів, слід щодня визначати концентрацію залишкового активного хлору. Для визначення вмісту активного хлору існує ряд тестів, в тому числі титрування, спектрометрія або колориметрия, застосування тест-дисків і тест-смужок (в порядку убування точності).

                                                                  Розпилення дезінфекційних засобів та інші способи безконтактної обробки
В контексті COVID-19 не рекомендується виконувати обробку поверхонь в закритих приміщеннях способами дрібнокрапельного зрошення або дезінфекції аерозолями (розпорошення, обприскування). За даними одного з досліджень, дрібнокрапельне зрошування неефективне в якості основного способу дезінфекції, так як воно не забезпечує видалення забруднюючих речовин за межами плями розпилення. Крім того, розпорошення дезінфекційних засобів може створювати ризик ураження очей, подразнення дихальних шляхів або шкіри з відповідними наслідками для здоров'я. Зрошення або обробка аерозолями деяких хімічних речовин, наприклад, формальдегіду, що містять хлор або четвертинних амонієвих сполук не рекомендується в зв'язку з встановленими фактами шкідливого впливу на здоров'я працівників в установах, в яких застосовувалися дані методики. При обробці поверхонь дезінфекційними засобами способом зрошення як в ЛПУ, так і в інших цивільних будівлях, наприклад, в житлових будинках пацієнтів, може не відбуватися повного видалення органічних забруднювачів, а розпилюється засіб може не потрапляти на поверхні, перед якими розташовані будь-які предмети, на яких лежать складені ткані матеріали або які володіють складною конфігурацією. При необхідності застосування дезінфекційного засобу його слід наносити способом протирання за допомогою дрантя або серветки, змоченої в дезінфекційних засобів. У ряді країн для хімічної дезінфекції в ЛПУ схвалені способи безконтактної обробки, наприклад дезінфекція аерозолями і подібні до них (наприклад, парами перекису водню). Крім того, для ЛПУ розроблені ультрафіолетові (УФ) облучатели. Проте, на ефективність ультрафіолетового опромінювання може впливати ряд факторів, в тому числі відстань до опромінювача, доза випромінювання, довжина хвилі і час експозиції, розміщення лампи, термін її служби і тривалість використання. До інших чинників відноситься взаєморозташування опромінюються об'єктів і УФ установки, площа і конфігурація приміщення, інтенсивність опромінення і відображають властивості поверхонь. Важливо зауважити, що дані способи розроблені для ЛПУ, і в цілях забезпечення безпеки персоналу та пацієнтів вони застосовуються під час заключної прибирання (прибирання приміщення після виписки або переведення пацієнта) під час відсутності людей. Ці способи доповнюють, але не замінюють обробки приміщення ручним способом. Перед безконтактної обробкою приміщення в першу чергу слід видалити органічні забруднення з поверхонь вручну, з використанням щітки або іншого аналогічного пристосування. Крім того, для знищення вірусного збудника COVID-19 або інших патогенних мікроорганізмів не рекомендується дрібнокрапельне зрошування або обробка аерозолями відкритих просторів, наприклад, вулиць або ринків, так як дезінфекційний засіб інактивується пилом, грунтом або забруднюючими речовинами, які неможливо повністю видалити при ручному прибиранні таких просторів. До того ж зрошення пористих поверхонь, наприклад, тротуарів і небрукованих доріжок, мабуть, ще менш ефективно. Навіть за відсутності органічних забруднень можливість окропити всі поверхні достатньою кількістю дезінфекційного засобу і витримати його протягом часу, необхідного для інактивації патогенних мікроорганізмів, вкрай мала. Більш того, вулиці і тротуари в даний час не розглядаються як резервуари інфекції COVID-19. На додаток до цього, розпорошення дезінфекційних засобів, в тому числі на відкритих просторах, може становити небезпеку для здоров'я людини.

                                                                                                               Ні в якому разі не рекомендується зрошення
Дезінфекційними засобами (наприклад, в дезінфекційних тунелях, наметах або камерах). Такий спосіб обробки може зробити шкідливий фізичний або психологічний вплив і не впливає на виділення вірусу хворою людиною з подальшим поширенням повітряно-крапельним або контактно-побутовим шляхом. Крім того, зрошення людей хлорсодержащими засобами та іншими токсичними хімікатами може викликати подразнення очей і шкіри, при інгаляційному надходженні - провокувати бронхоспазм, а також розлад функцій шлунково-кишкового тракту, наприклад, нудоту і блювоту.

                                                                                                                      Лікувально-профілактичні заклади
Прибирання та дезінфекція в місцях надання допомоги хворим - ЛПУ, переобладнаних приміщеннях і житлових будинках - повинна проводитися відповідно до якої чітко визначені завдання (наприклад, для домашніх працівників або медико-санітарних працівників), пов'язані з обробкою конкретних поверхонь і кратністю прибирання. Слід приділяти особливу увагу
регулярної обробці поверхонь і предметів, з якими люди часто контактують, таких як вимикачі, обмежувачі для ліжок, дверні ручки, інфузійні помпи, столи, глечики для води або напоїв, підноси, ручки візків і раковини. Поряд з цим необхідно проводити дезінфекцію всіх поверхонь, до яких торкаються люди. Слід проводити регулярний контроль чистоти і якості прибирання. З метою оптимізації збирання слід заздалегідь розрахувати необхідну чисельність персоналу, який здійснює прибирання. Медичні працівники повинні бути обізнані про розклад прибирання і часу її закінчення, що дозволить їм обгрунтовано оцінювати ризики при контакті з поверхнями і обладнанням, тим самим зводячи до мінімуму забруднення рук і устаткування в ході надання медичної допомоги.
При виборі дезінфекційного засобу для обробки поверхонь в ЛПУ необхідно керуватися логарифмическим показником (десятковий порядок) зниження концентрації вірусного збудника COVID-19, а також інших збудників, включаючи Staphylococcus aureus, різні види сальмонел, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, а також віруси гепатитів А і В. в деяких обставинах при виборі дезінфекційного засобу необхідно брати до уваги можливу присутність таких мікроорганізмів як Clostridioides difficile і Candida auris, стійких до впливу чинників навколишнього середовища, в тому числі ряду дезінфекційних засобів. У зв'язку з цим необхідно особливо ретельно підходити до питання про вибір дезінфекційного засобу для ЛПУ. З метою зниження концентрації коронавірусних частинок не менше ніж на три порядки (> 3 log10), дезінфекція поверхонь в приміщеннях після збирання може здійснюватися за допомогою зазначених нижче дезінфекційних засобів у відповідних концентраціях; крім того, ці кошти активні щодо інших патогенних мікроорганізмів, що мають медичне значення і зустрічаються в ЛПУ.
Препарати на основі етанолу 70-90%; Хлорсодержащие кошти (наприклад, Септомакс, Дезмакс) 0,1% для знезараження незабруднених приміщень або 0,5% для знезараження значного обсягу растекшейся крові, або біологічних рідин. Препарати на основі гіпохлориту натрію (наприклад Кліндез 401).
При використанні даних дезінфекційних засобів рекомендований час контакту має становити не менше однієї хвилини, або відповідати зазначеному виробником. Допускається застосування інших дезінфекційних засобів за умови, що виробником заявлена ​​їх активність щодо відповідних мікроорганізмів, особливо оболонкових вірусів. В ході приготування робочих розчинів при їх розведенні і використанні необхідно керуватися рекомендаціями виробників щодо техніки безпеки, а також допустимості чи недопустимості змішування з хімічними дезінфекційними засобами інших типів.

                                                                                                                      Цивільні будівлі за винятком ЛПУ
В даний час немає відомостей, які б вказували на те, що ризик поширення COVID-19 через забруднені предмети навколишнього оточення за межами ЛПУ аналогічний такому всередині ЛПУ. Проте, скорочення можливого ризику поширення COVID-19 в цивільних будівлях за винятком ЛПУ, наприклад, в житлових будинках, офісних приміщеннях, навчальних закладах, спортивних спорудах або ресторанах, як і раніше залишається актуальним завданням. З метою визначення черговості дезінфекції необхідно визначити ті поверхні, з якими люди найчастіше контактують в цих будівлях. До них відносяться ручки дверей і вікон, поверхні на кухнях, а також зони для приготування їжі, стільниці, поверхні в санвузлах, унітази і вентилі, персональні пристрої з сенсорним екраном, клавіатури персональних комп'ютерів і робочі поверхні. З метою забезпечення збереження поверхонь, а також зведення до мінімуму або виключення можливості токсичного впливу на мешканців будинків або відвідувачів громадських установ, необхідно ретельно підходити до вибору дезінфекційного засобу та його концентрації.
Слід строго дотримуватися правил і принципів проведення прибирання приміщень. Всі поверхні повинні проходити попередню обробку, в ході якої органічні забруднення видаляють за допомогою води з милом або миючим засобом, після чого проводять дезінфекцію. У приміщеннях цивільних будівель за винятком ЛПУ допускається застосування дезинфікуючого препарату в рекомендованій концентрації 0,1%. В якості альтернативного способу дезінфекції поверхонь допускається застосування спирту в концентрації 70-90%.
                                              Забезпечення безпеки персоналу в ході приготування і застосування дезінфекційних засобів
Співробітники, які здійснюють прибирання, повинні користуватися відповідними засобами індивідуального захисту і пройти інструктаж з техніки безпеки. При роботі в зонах для пацієнтів з передбачуваним або підтвердженим діагнозом COVID-19, або в приміщеннях для виявлення хворих, медичного сортування, а також в прийомних співробітники, які здійснюють прибирання, повинні застосовувати такі ЗІЗ: халат, господарські рукавички, медичні маски, засоби для захисту очей (при наявності ризику розбризкування органічних матеріалів або хімічних речовин), а також чоботи або закриту робочу взуття.
Приготування робочих розчинів повинно проводитися в добре провітрюваних приміщеннях. Не слід змішувати різні дезінфекційні засоби під час приготування або використання робочих розчинів в зв'язку з ризиком подразнення дихальних шляхів, а також освіти потенційно отруйних газів, зокрема, при змішуванні з розчинами гіпохлоритів. Спеціалізовані ЗІЗ необхідні для персоналу, який здійснює приготування або застосування розчинів дезінфекційних засобів в ЛПУ, з огляду на використання високих концентрацій дезінфектантів, а також тривалого часу експозиції ними протягом робочого дня. У зв'язку з цим в число ЗІЗ, які необхідно використовувати особам, зайнятим в приготуванні або використанні розчинів дезінфекційних засобів, повинна входити спецодяг з довгим рукавом, закрита робоче взуття, халати і (або) непромокальні фартухи, гумові рукавички, медична маска і засоби для захисту очей (бажано лицьові щитки). У разі якщо дозволяють ресурси, особам, зайнятим в приготуванні або використанні розчинів дезінфекційних засобів для обробки приміщень в цивільних будівлях за винятком ЛПУ, рекомендується використовувати щонайменше наступний набір ЗІЗ: гумові рукавички, непромокальні фартухи і закрите взуття. З метою захисту від хімікатів або бризок може знадобитися застосування засобів для захисту очей або медичних масок.

доля
close