Очищення та дезінфекція систем вентиляції та кондиціювання

Очищення та дезінфекція систем вентиляції та кондиціювання

У процесі експлуатації в системі вентиляції будь-якої будівлі накопичуються різні речовини: пил, сміття, жирові відкладення, різні бактерії та гриби, які поширюються через повітроводи будівлі, що може призвести до інфікування великої кількості людей. Враховуючи вищезазначене, адміністрації об'єктів, власники та орендарі будівель, приміщень, користувачі адміністративних, виробничих та громадських будівель, юридичні особи та індивідуальні підприємці зобов'язані здійснювати роботи з очищення та дезінфекції вентиляційних систем, кондиціонерів та повітроводів.

                                         Санітарно-епідеміологічне обстеження систем вентиляції та кондиціювання

Санітарно-епідеміологічного обстеження систем вентиляції та кондиціювання включає:

експертизу проектної документації, паспортів систем вентиляції та кондиціювання повітря на відповідність проектної документації на системи вентиляції та кондиціювання повітря; оцінку якості та ефективності монтажних та пуско-налагоджувальних робіт; визначення фактичного стану, його відповідності до проектних даних; проведення вимірів параметрів мікроклімату (температура, вологість, швидкість руху повітря та ін.); оцінку ступеня забруднення повітроводів та інших компонентів систем вентиляції та кондиціювання повітря органічними та неорганічними відкладенням; забір матеріалу із систем вентиляції та кондиціонування та проведення лабораторних досліджень (наприклад, визначення загального мікробного числа (ОМЧ), наявність умовно-патогенної мікрофлори, синьогнійної палички та ін.);оцінку ефективності знезараження повітря (наявність ультрафіолетових технологій);оцінку ефективності проведених раніше заходів щодо очищення та дезінфекції систем вентиляції та кондиціювання; аналіз результатів із розробкою відповідних заходів.

Система вентиляції та кондиціонування повітря вважається чистою, якщо на повітронесучих поверхнях повітроводів, мережевого та вентиляційного обладнання повністю відсутні видимі забруднення та зони зволоження та за результатами лабораторних досліджень.

Система вентиляції та кондиціонування повітря вважається вимагає очищення та дезінфекції у разі, якщо санітарно-епідеміологічне обстеження виявило наявність видимого забруднення на повітронесучих поверхнях і поверхнях повітророзподільників (решіток, дифузорів тощо) або надходження частинок забруднення з повітря результати лабораторних досліджень.

                                                     Способи очищення систем вентиляції та кондиціювання повітря

Очищення системи вентиляції та кондиціонування повітря може бути проведене сухим або вологим способом — залежно від агента, що забруднює повітря (пил, органічні, неорганічні речовини та ін.).

                                                                        Способи очищення повітроводних каналів:

механічне чищення вентиляції із застосуванням промислових пилососів підвищеної потужності або щіткової машини. Ще один спосіб, що використовується в рамках даного методу, - продування вентиляції стисненим повітрям, яке виносить назовні більшу частину забруднень;

чищення з використанням спеціальних хімічних реагентів, що входять до складу спеціалізованих препаратів, дозволених до застосування у будинках житлового, громадського та промислового призначення.

При проведенні дезінфекційних робіт з використанням препарату, що дезінфікує, необхідно чітко дотримуватися інструкції із застосування, а саме норм витрати, способу і режиму застосування, експозиції, заходи захисту та ін.

Робочі розчини дезінфікуючих засобів для дезінфекції систем вентиляції та кондиціонування повітря необхідно готувати у спеціальному приміщенні, обладнаному припливно-витяжною вентиляцією.

Повітрозбірник та повітророзподільні компоненти систем вентиляції та кондиціювання повітря (решітки, дифузори, сопла, насадки, сітки тощо) для проведення очищення та дезінфекції повинні бути демонтовані. Їх очищення рекомендується виконувати механічним способом з наступним нанесенням засобів, що дезінфікують.

Очищення та дезінфекцію регулюючих пристроїв (дросель-клапанів, шиберів, заслінок тощо) рекомендується виконувати без демонтажу через інспекційні двері певного розміру.

Очищення та дезінфекція внутрішньої поверхні корпусів центральних кондиціонерів та камер змішування, внутрішньої поверхні секцій центральних кондиціонерів має здійснюватися через сервісні двері.

Для аналогічної обробки місцевих кондиціонерів необхідно проводити розбирання агрегату згідно з інструкцією з ремонту.

Очищення та дезінфекція стель, зволожувачів та градирень, що охолоджуються, повинно проводитися згідно з інструкцією виробника з експлуатації та технічного обслуговування.

Після очищення та дезінфекції повітроводів та фільтрів проводиться очищення та дезінфекція повітроприймача, повітророзподільників або насадок.

                                                             Методи очищення побутових вентиляційних систем:

сухе очищення - найбільш простий і доступний метод. При проведенні робіт застосовується прилад, конструктивне схожий з йоржиком, що використовується для чищення димоходів. Пристрій вставляється у віддушину і проштовхується углиб каналу. Після того, як пил зі стінок повітропроводу знятий, його потрібно видалити. Для цього застосовується промисловий пилосос або пересувна фільтровентиляційна установка (ПФУ);

механічне очищення застосовується у випадках, коли забруднення сформовано як скупченням пилу, а й жировим відкладенням. Як правило, такі роботи виконуються на кухнях, де у витяжку проникає велика кількість кіптяви, яку йоржиком, закріпленим на гнучкому валу, видалити не виходить.

   Очищення та дезінфекція внутрішнього випарного блоку побутових кондиціонерів проводиться в наступній послідовності:

1) знімається верхня кришка (панель);

2) витягується фільтр (повітряний, вугільний). Повітряний фільтр замінюється або промивається в мильне-содовому розчині та обробляється із застосуванням дезінфікуючого засобу методом занурення або зрошення. Вугільний фільтр підлягає заміні чи утилізації;

3) проводиться очищення та дезінфекція решітки радіатора кондиціонера і накопичувача конденсату методом протирання.

Очищення та дезінфекцію систем вентиляції та кондиціювання повітря необхідно проводити під керівництвом інженера з вентиляції.

Систему вентиляції та кондиціонування повітря після очищення та дезінфекції повинен включати спеціаліст, відповідальний за її експлуатацію.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення дезінфекції елементів систем вентиляції та кондиціювання повітря несе організація, що експлуатує будівлю.

                  Контроль ефективності проведення очищення та дезінфекції систем вентиляції та кондиціювання

Для контролю ефективності проведення очищення та дезінфекції систем вентиляції та кондиціювання проводять: візуальну оцінку залишкового ступеня забруднення із застосуванням лабораторних методів дослідження повітря; відбір проб повітря (рекомендується проводити у місцях припливу повітряного потоку приміщення).

Ефективність очищення оцінюється за результатами лабораторних досліджень після проведення дезінфекційних заходів.

Професійне очищення та дезінфекція збільшує пропускну здатність системи вентиляції та кондиціювання, що, у свою чергу: позбавляє приміщення від неприємного запаху.

перешкоджає поширенню хвороботворних мікробів, грибків, вірусів та інших мікроорганізмів;

знижує небезпеку виникнення пожеж та уповільнюють поширення вогню у разі виникнення;

перешкоджає поломкам дорогого вентиляційного та кліматичного обладнання;

забезпечує комфортне повітря та приємну атмосферу всередині будівлі.

доля
close