Методи дезінфекції-фізичні методи

Методи дезінфекції-фізичні методи

                     При фізичному методі дезінфекції знищення збудників на об'єктах відбувається під впливом різних фізичних факторів.

Сонячне світло.

Прямі промені сонячного спектра згубно діють на патогенні мікроорганізми. Дія це складне, в ньому беруть участь висушування, тепло і ультрафіолетові промені. Швидко гинуть від впливу сонячних променів збудники черевного тифу, дизентерії, холери; менш чутливі туберкульозні палички і спорові форми бактерій. Збудники, що знаходяться в слизу, мокротинні, калі, крові та ін.,  Значно довше витримують вплив сонячного світла, ніж незахищені.

У практиці дезінфекції застосування сонячних променів має лише підсобне значення і залежить від часу доби, погоди, задимленості атмосфери та ін.

Висушування.

Багато патогенні збудники не витримують тривалого висушування і гинуть. Швидкість відмирання залежить від виду бактерій, їх стійкості та умов, в яких відбувається висушування. Так, наприклад, холерний вібріон витримує висушування кілька годин, а збудники туберкульозу і стафілококи не гинуть Протягом 10 місяців; спори сибірської виразки здатні зберігати вірулентність багато років.

Водяна пара.

Водяна пара є найбільш ефективним дезінфекційним агентом, який проникає в глибину оброблюваних предметів. Пар широко застосовується в дезінфекційних камерах і автоклавах для дезінфекції та стерилізації у вигляді насиченої водяної пари температури 100 градусів і вище.

Кип'ятіння.

Кип'ятіння є зручним і надійним способом знезараження, легко здійсненним в будь-яких умовах. У киплячій воді можна знезаражувати посуд, предмети догляду за хворим, постільну та натільну білизну, рушники, носові хустки, гумові іграшки, залишки їжі. У киплячій воді вегетативні форми мікробів гинуть протягом декількох хвилин. Спори сибірки і палички туберкульозу витримують кип'ятіння від 2 до 10-12 хвилин. Знезаражуюча дію кип'ятіння можна підвищити, Додаючи соду або мило. Залежно від характеру оброблюваних предметів і стійкості мікробів експозиція триває 15-30 хвилин з моменту закипання.

Кип'ятінням можна знезаражувати вовняні, напівшерстяні, віскозне, шкіряні і хутряні речі, клеєні і поліровані предмети, щоб уникнути їх псування.

Випалювання і прожарювання. Випалювання і прожарювання застосовують при необхідності знезаразити лабораторні петлі, голки, ватні пробки пробірок та ін. Здійснюють обпалення вогнем спиртової, газового пальника, паяльної лампи або спеціальним факелом.

Спалювання.

Спалюють малоцінні обсіменені збудниками предмети і ті, які не можна знезаразити іншими методами (папір, ганчірки, сміття, дитячі іграшки і т.д.). Проводять спалювання в спеціально обладнаних печах, в ямах, виритих в землі, або на вогнищах.

Сухе гаряче повітря, або сухий жар.

Сухе гаряче повітря, або сухий жар є поверхневим агентом. Дія його на мікробну клітину полягає в зневодненні клітини і її згортання. При зволоженні сухого гарячого повітря бактерицидность його значно збільшується. Сухе гаряче повітря при температурі 160-180 ° С і експозицією 1-1,5 години забезпечує стерилізацію в печах Пастера і інших аеростерілізаторах лабораторного посуду, медичного інструментарію, шприців та ін.

Прасування

Білизни, одягу, сукні має розглядатися як дезінфекційний захід. При тривалому про-глажіваніі праскою (температури 200-250 ° С) тканин в їх товщі температура може досягти 98-170 ° С, при якій гинуть вегетативні форми мікробів, воші, гниди. Пропрасовувати речі слід з обох сторін.

Ультрафіолетове опромінення.

Ультрафіолетове опромінення застосовують для знезараження повітря примі щень інфекційних стаціонарів, дитячих лікарень, пологових будинків, операційних, боксів та інших приміщень з метою попередження виникнення внутрішньолікарняних заражень. Для цього над входом в приміщення влаштовують спеціальні "завіси" з ультрафіолетових променів, одержуваних від ламп БУВ. У приміщеннях такого роду лампи (з розрахунку одна лампа потужністю 15 Вт на 15 кубометрів повітря) використовують в основному під час відсутності людей. При наявності людей лампи постачають козирками, що попереджають потрапляння прямих променів на людину. У таких випадках опромінення піддають тільки верхні або нижні шари повітря. Опромінення може звільнити від патогенних мікроорганізмів повітря і знизити забрудненість його іншими мікроорганізмами на 80-90%.

Патогенні мікроби добре переносять мінусові температури (до мінус 30-50 ° С), тому низькі температури для цілей дезінфекції не застосовуються.

доля
close