Дезінфекція на підприємствах харчової промисловості

Дезінфекція на підприємствах харчової промисловості

Невід'ємна частина технологічного процесу на будь-якому етапі виробництва, від отримання сировини до відпустки - мийка та дезінфекція. Ці два етапи тісно пов'язані один з одним і забезпечують хороший результат тільки при спільному застосуванні: миючі засоби дозволяють прибрати забруднення різної хімічної природи; засоби, за допомогою яких проводиться дезінфекція харчової промисловості, знезаражують поверхні і попереджають мікробне інфікування продуктів харчування.

Якісна мийка дозволяє видалити 99% бактерій і забруднень, а подальша дезінфекція дозволяє довести відсоток чистоти харчового підприємства практично до ідеалу.

Різновиди миючих засобів для дезінфекції харчових підприємств

На ринку санітарії існують різні продукти:

засоби для дезінфекції, які мають миючий ефект; речовини з дезинфікуючим ефектом.

Розглядаючи специфіку забруднень харчових виробництв, можна зробити висновок:

при використанні продукції першого типу на підприємствах харчової галузі ефекту виявиться недостатньо, а при застосуванні речовин з другої групи неможливо домогтися повної дезінфекції поверхні, що може призвести до подальшої обсіменіння мікроорганізмами поверхонь.

Дезінфікувати можна виключно чисту поверхню, забруднення на якій відсутні. Наявність бактерій та інших мікроорганізмів на оброблюваної поверхні значно зменшують ефективність дезінфікуючого компонента.

Однак на практиці існують збалансовані рецептури з якісними компонентами, які в комплексі з дезинфектантами високу ефективність показують відмінні результати:

видалення білкових забруднень;видалення жиру; зменшуючи мікробну забрудненість до показників, що укладаються в норму.

Як приклад можна привести вітчизняне засіб «Еклін-Термо», яке користується на різноманітних підприємствах харчової галузі.

На харчових об'єктах використовуються наступні категорії дезінфікуючих засобів:

прості речовини для дезінфекції;дезинфицирующая продукція з миючим ефектом; ефективні миючі засоби з додатковим дезинфікуючим ефектом.

Однак важливо обдумано застосовувати всі описані вище засоби, виходячи з таких параметрів:

умови виробництва на підприємстві; епідеміологічна ситуація ;висновок бактеріологічної і хімічної лабораторії, а також санітарного лікаря.

Етапи очищення на харчових підприємствах

Всі поверхні на підприємствах харчової промисловості очищають механічним способом, потім миють і дезінфікують. Таке очищення включає в себе кілька кроків:

Виконання сухого прибирання механічним способом. Під час цього етапу вручну збираються всі відходи і сміття, видимі забруднення віддаляються за допомогою підручних засобів (скребки, серветки). Ці дії проводяться не один раз, а регулярно протягом усього періоду робочого часу: в іншому випадку сміття буде накопичуватися і забруднювати виробниче приміщення. Крім того, даний етап обов'язковий по завершенню робочого процесу (в цьому випадку він поєднується з розбором обладнання і його очищенням від забруднень).

 Попереднє очищення, яке представляє собою звичайне ополіскування чистою питною водою забруднених поверхонь. Завдяки цьому можна видалити всі розчинні забруднення, полегчавши тим самим основну очистку. Для цього етапу вода нагрівається до помірної температури (до 35 градусів) і подається під невеликим тиском, щоб не допустити поширення по приміщенню мікроорганізмів через утворення аерозолів.

Виконання робіт з основної очищення, для чого застосовуються розчини різноманітних миючих засобів. Цю роботу виконують в один або кілька етапів. Кількість стадій очищення залежить від виду забруднень (органічні або неорганічні) і конструктивних особливостей, що застосовується.

Видалення залишилися забруднень і залишків миючих засобів за допомогою ополіскування;

Дезінфекція - використання різноманітних методів і засобів для остаточного знищення шкідливих мікроорганізмів;

Ополіскування поверхонь для видалення залишків коштів для дезінфекції;

Сушка очищуються обладнання з метою запобігання корозії металевих частин і попередження мікробної контамінації.

Можна об'єднати етап основний очищення, видалення залишків забруднень і дезінфекції. Для цього на підприємстві використовуються спеціальні засоби, які одночасно володіють миючими і дезинфікуючими властивостями. Застосування мийно-дезінфекційної продукції має ще одну перевагу: в такому випадку не потрібно фінального змивання.

Устаткування і поверхні ополіскуються чистою водою в напрямку від низу до верху.

Процес миття: завдання і особливості

Процес миття на підприємствах необхідний для виконання наступних цілей:

видалити виникли забруднення;запобігти утворенню біоплівок або видалити їх;підготувати поверхні і обладнання до проведення дезінфекції.

Біоплівки є спільнота бактеріальних клітин, що укладена в полімерний матрикс. Вони кріпляться до живих або інертним поверхнях, а утворюються найчастіше на трубопроводах або технологічному обладнанні. Всі бактерії, що містяться в біоплівках, відрізняються підвищеною виживання навіть в присутності особливо агресивних речовин. Формуються біоплівки як з організмів одного виду, так і з представників різних спільнот. Вони сприяють підвищенню патогенності і вірулентності збудників. Перешкодити утворенню цих плівок можливо тільки шляхом адекватного регулярного проведення очистки.

Для якісного проведення миття необхідно враховувати цілий ряд факторів, в число яких входить тип забруднення (органічне або неорганічне).

Всі забруднення, які залишаються після закінчення роботи на обладнанні, являють собою білково-жиро-мінеральні складні з'єднання. Для очищення від цих з'єднань використовуються кислотні або лужні засоби для дезінфекції харчових підприємств, які ефективно розчиняють всі складові забруднень:

білки і жири гідролізуються, потім змиваються лугами;мінеральні речовини розчиняються за допомогою кислот, а потім видаляються з поверхні.

Методи харчової дезінфекції на підприємствах

Для миття та дезінфекції різноманітних поверхонь на харчових підприємствах можуть використовуватися різні методи:

ручні;напівавтоматичні;автоматичні.

Дезінфекція включає в себе наступні етапи:

демонтаж всіх розбірних деталей і вузлів, подальше замочування перед очищенням щітками або серветками;очищення складових під високим (15-120 бар) тиском. Забруднення видаляються поперечними силами струменя рідини. Такий спосіб вимагає незначного числа розчинів миючих засобів;очистка під тиском менше 5 бар, яка вимагає високих швидкостей потоків розчинів миючих засобів і високої якості використовуваного миючого засобу;дезінфекція за допомогою кислотних і лужних засобів, заснована на циркуляції розчину в закритому контурі системи;

пінна мийка - система, яка застосовується переважно для санітарних цілей. В такому випадку на всі поверхні наносять стійку піну, забезпечуючи тривалий контакт між дезинфікуючим або миючим засобом і поверхнею для обробки. Важливо не допускати висихання піни, яке може ускладнити видалення забруднень.

Температура миючих засобів

Швидкість мийки та її якість підвищуються при нагріванні миючого засобу, проте температура останнього визначається способом мийки. Якщо використовується ручна мийка, рекомендується використовувати більш низьку температуру миючих розчинів, ніж при автоматизованої дезінфекції.

З підвищенням температури концентрація миючого засобу падає, і навпаки: з пониженням температури збільшується концентрація (тобто виділяється обернено пропорційна залежність).

Ефективність очищення тари і обладнання залежить від певних чинників:

ступінь забрудненості;властивості дезінфікуючих або миючих засобів;концентрація розчину;

температура застосовуваного засоби;режим ополіскування;жорсткість води;матеріал обладнання.

Варіанти миючих засобів

Професійна дезінфекція на підприємствах харчової промисловості здійснюється з використанням різних засобів:

Лужних, які дозволяють очищати органічні забруднення практично будь-якої складності (в тому числі смолисті речовини і жир) вручну або автоматичними методами. У число таких засобів входять пінні засоби для чищення з антимікробним ефектом, лужні і високолужні миючі пінні, безпінного спеціальні розчини з антимікробним ефектом, безпінного високолужні чистять термосредства і багато інших;

Кислотних, які призначені для очищення від неорганічних забруднень різної складності: іржа, мінеральні, сечокислі, вапняні, молочні, винні, м'ясні та інші механізованим або ручним способом. В їх число входять малопенние кислотні чистячі засоби, рідкі безпінного розчини з дезинфікуючим ефектом.

Завдяки широкій лінійці економічних концентрацій розчинів і оптимальним експозиціям застосування можна використовувати засоби автоматичним або ручним способом, що не перенастроюючи відра або технологічне обладнання.

Дезінфекція обладнання

Під час мийки ефективно усуваються забруднення і певна частина шкідливих мікроорганізмів. Подальша дезінфекція дозволяє знищити всі наявні патогенні мікроорганізми, а також знизити число інших мікроорганізмів, щоб вони не впливали на безпеку продуктів харчування.

Якість дезінфекції визначається наступними факторами:

якість попередньої очистки;концентрація і тип скупчення мікробів;концентрація дезінфеканта;

час контакту поверхні з очищує засобом;фактори (хімічні та фізичні) навколишнього середовища: вміст у воді розчинного магнію або кальцію підвищує жорсткість, а також сприяє нейтралізації кошти. Підвищення температури дозволяє прискорити дію розчину;наявність на оброблюваному об'єкті биопленок.

Рекомендується періодично чергувати препарати, щоб не допустити звикання у мікроорганізмів до певних розчинів. Оптимальний спосіб - чергування препаратів за результатами мікробіологічного вивчення стійкості шкідливих мікроорганізмів до використовуваних дезінфікуючих засобів.

Можна зробити наступні висновки: використання раціональних режимів очищення, дезінфекції та миття, а також застосування якісних миючих засобів значно знижує мікробіологічні ризики на будь-якому технологічному етапі, не допускає погіршення продуктів харчування і надає виробнику впевненість у безпеці і високій якості продукції, що випускається їм продукції.

 Перейти на сторінку мийні засоби для підприємства

доля
close